Çanta Açık Artırmaları – Borsadan Fazla Kazandıranlar

canta acik artırmalari en pahali canta hermes birkin

Çoğumuz açık artırmaların genelde sanat eserleri için olduğunu düşünürüz. Ancak tasarımın da artık bir sanat kolu olduğu günümüzde dünyanın belirli başlı müzayede evleri çanta açık artırmaları düzenliyor hatta artık çoğunun online satışları da var.

Dünyanın en çok bilinen 2 müzayede evlerinden Christie’s ve Sotheby’s, başta Hermes olmak üzere, sınırlı koleksiyon (limited edition) çantalardan oluşan kataloglarla her yıl çanta tutkunlarının karşısına çıkıyor. Çanta tutkunu dediğimiz zaman geçenlerde, Evcil Hayvan Çantası Koleksiyonumdan EMRE NEWYORK FIRST CLASS KÖPEK ÇANTASI alan Kim Kardashian aklıma geldi. Rivayete göre, bu ailenin kadınlarının toplam Hermes çantalarının sayısı üç yüzü geçiyor. Ama ister inanın ister inanmayın dünyanın en büyük Hermes koleksiyonu Singapurlu bir influencerın. Eski bir hostes olan Jamie Chua günümüzün en önemli sosyal medya yıldızlarından ve sadece Hermes çantalarının sayısı 200’ü aşkın.

Dünyanın En Önemli Çanta Açık Artırmaları

Kadınların çanta tutkusu o kadar fazla ki dünyanın en önemli müzayede evlerinden Sotheby’s’in Hermes, Louis Vuitton ve Chanel marka çantaları sattığı ONLINE MAĞAZAsı bile var. Buradan alışveriş yaparken de dikkatli olmak lazım. Çünkü çantalardan bazılarının ülke dışına çıkartılması yasak çünkü soyu tükenmekte olan hayvanların derilerinden yapılmış. (İnsanlar hala neden inatla bu derileri almak istiyorlar anlamıyorum. Adı üstünde işte: soyu tükenmekte. Bırak kolunda ölü gezeceğine, doğada canlı canlı gezsin hayvanlar!). Zaten müzayede evleri de hiçbir şekilde gümrük, ceza vs karışmıyor. Hatta kargoyla bile göndermiyorlar

Gelelim çanta açık artırmaları konumuza. Christie’s bu yıl 3 tane açık artırma düzenliyor. Kasım’da Paris’te ve Hong Kong’da, Aralık’ta da New York’da online olarak düzenlenecek bu çanta açık artırmaları için tabii ki önceden kaydolmak gerekiyor. Hali hazırda süren bir çanta açık artırmaları da var.

Bir de özel koleksiyonlar var ki hiçbir parçanın fiyat yazmıyor. Benim en çok ilgimi çeken ürünse efsanevi oyuncu Micheal Jordan’nın 1998 NBA finalinde giydiği Nike ayakkabı oldu. Tabii fiyatı ve kimin tarafından satışa konduğu gizli.

Çanta Müzayedelerinin En Gözde Parçası Hangisi?

Sotheyb’s’deki çantaların sayısı daha fazla. Ancak dikkatimi çeken her iki müzayede evinde de karşıma çıkan Hermes Himalaya Niloticus Krokodili Beyaz Birkin oldu. Açılış fiyatı 100,000 amerikan doları olan Birkin Çantanın beklenen satış fiyatıysa yaklaşık 175,000 dolar civarı. Şu anda online butik satış fiyatı da bu. Aynı çantanın 25 cm’lik Birkin modeli Christie’s müzayede evinde 150,000 dolarla girdiği artırmada 240,000 dolara satılmış. Nil nehrinde yaşayan bir timsahın derisinden yapılan bu çantanın özelliği renk geçişleri. Dumanlı griden inci beyazına dönüştüğü için dağların dumanlı tepelerini ve karı andırdığından Himalaya olarak isimlendirilmiş. Koleksiyonerler arasında bu kadar popüler olmasının özelliği de çok nadir yapılması ve her yıl çanta açık artırmaları için en fazla karı getiren parça olması. Bir nevi hisse senedi gibi ama devamlı yükselen bir senet! Yazımın kapağını süsleyen resimde görünen pırlantalarla süslü 3 yıl önce 500,000 dolara alıcı bulmuş. Şu anda müzayedeye girmesi durumunda açılış fiyatının 750,000 ve satış fiyatının 1 milyon dolar civarı olacağı ön görülmekte.

dunyanin en pahali cantasi hermes himalaya

Bu arada müzayede evinin Cenevre şubesinde Kasım ayında, New York şubesinde de Aralık ayında 2 tane müzayede gerçekleşecek.

Dikkatimi çeken bir başka şeyse, online satış da yapılan Sotheby’s’de bazı çantalar gayet sıradan. Hatta o kadar sıradan ki neden Sotheby’s gibi bir yerde satılıyor anlamak mümkün değil. Bir örnek vereyim mi? Neredeyse tüm LV severlerin dolabının bir yerinde bulunan Speedy model çanta, müzayede evinin online mağazasında 2000 dolar. Aynısı markanın mağazasındaysa 1490 dolar. Vintage desem değil, çok nadir el yapımı desem değil. O yüzden bu model neden bir müzayede evinin mağazasından anlamadım.

Çanta Açık Artırmaları Nasıl Yapılıyor?

Bu müzayedelere girmek aslında çok da zor değil. Yukarıda bahsettiğim iki müzayede evine üye oluyorsunuz. Üyelik için sizden bir kredi kartı isteniyor ama herhangi bir çekim falan yapmıyorlar. Amaç sadece sizin verdiğiniz bilgilerin kartın kayıtlı olduğu bankadaki bilgilerle aynı olup olmadığı. Gerekli kontroller sonrası, size gönderilen bir e posta ile üyeliğiniz doğrulanıyor ve tüm fiyatları görebiliyorsunuz. Üyelik sonrası ister alışveriş yapabilir isterseniz siz de satabilirsiniz.

Aslında, bu dolabında bir sürü marka çantası olup, kullanmayan veya atmaya kıyamayanlar için mükemmel bir fırsat. Diyelim elinizde eski model bir Louis Vuitton veya Chanel çanta var. Durumu iyi, ama artık kullanmıyorsunuz. Müzayede evleriyle irtibata geçebilir, çantanıza bir değer biçtirebilir ve eğer şartlar uygunsa, çantanızı online satışa çıkartabilirsiniz. Hele bir de çantanız gerçekten sınırlı koleksiyonlardan birindense o zaman güzel bir fiyata satmanız mümkün. Hatta yılın belirli dönemlerinde hem Avrupa, hem Amerika hem de Uzakdoğu’da yapılan canlı veya online çanta açık artırmaları da, bu tip özel parçalarınızı değerlendirmeniz için güzel bir alternatif.

Christies Müzayedesi ve Bir Türk Tasarımcı

Yukarıda yazdıklarımdan anladığınız şekilde, aslında bu çanta açık artırmaları dünyanın belirli başlı markaları için yapılıyor. Ancak benim Christie’s ile olan bağlantım yıllar öncesine dayanıyor. Sevgili Dostum Meera Gandhi’nin Londra’daki evinde verilen özel davette, Christie’s tarafından açık artırma düzenlenmişti. Tiger Time Vakfı yararına yapılan bu açık artırmaya ben de bir resmim ve Tiger Bag isimli çantamla katıldım. Elde edilen tüm gelir, soyu tükenmekte olan kaplanlar için kullanılmıştı. Bir Türk tasarımcı olarak, böylesine önemli bir etkinlikte hem sanatım hem de tasarımımla yer almak benim için ayrı bir gurur nedeni.

Christie's ozel canta acik artirmasi Emre Erturk ve Tiger Bag
Emre Ertürk ve Abigail Titmuss Emre NewYork Tiger Bag Çantayla

Ne ilginç değil mi bir tarafta doğal yaşamı korumak, soyu tükenmekte olan hayvanlara umut olmak için yapılan müzayedeler, bir tarafta da yok olmak tehlikesiyle karşı karşıya olana hayvanlardan yapılan çantaların ticareti ve bu derilere olan inanılmaz tutku. 2000 yılından bu yana 450’den fazla çanta tasarlamış biri olarak, çantalarımda vegan deri kullanmakta ısrar ediyorum. Düşünecek olursanız, ülkemiz aslında deri üretim merkezi, benim için hayvansal deri kullanmak kadar kolay bir şey yok ama tercihim hep VEGAN DERİ. Çünkü inanıyorum ki, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz için hepimizin elimizi taşın altına koyması gerekiyor. Tabii ki güzellik, estetik önemli ama bu kendi güzelliğimize odaklanırken, bir başka canlının hayatını da elinden almaya hakkımız olmadığı da bir gerçek.

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...