EMRE ERTÜRK DESIGN

LIFESTYLE TASARIM MODA STİL

Emre Ertürk Design adıyla bir blog fikri aklıma ilk 2000’li yıllarda Amerika’da yaşarken gelmişti. Çeşitli üst düzey dergilerde dönemsel yazarlık yapmış olmama rağmen, bir türlü vakit bulamadım içimdekileri dijital dünyaya dökmeye. Resim, tasarım, moda, eğitmenlik, danışmanlık ve daha bir sürü faaliyet alanı derken kısmet 2022 yılınaymış.

2 yaşımdan bu yana durmaksızın resim yapıyorum. Genlerimden miras bu yeteneğimle şimdiye kadar 60’tan fazla sergiye katıldım. Sevgili Anneciğimin desteğiyle, eğitimimi sanat ve tasarım üzerine yaptım. Londra’da International Schiller Üniversitesi ve American College of Arts’ta akademik sanatlar, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nde görsel sanatlar ve reklamcılık, New York Film Academy’de film eğitimi aldım.

NewYork’ta yaşarken, eğitimimle birlikte, tasarımcılık yönümü geliştirmeye ve bunu bir iş kolu haline getirmeye karar verdim. Sanatımı hem bilinçsel hem de finansal olarak destekleyeceğine olan inancımla, klasik çanta görünümünde dünyanın ilk lüks deri evcil hayvan çantasını tasarladım. Bir Türk sanatçı tarafından, alışılmışın dışında stilize edilmiş bu çantalar Amerika’da özellikle Hollywood’da birçok oyuncu ve yapımcının dikkatini çekti. Klasik bir çanta olduğu düşünülen bir eşyadan, sevimli bir köpek çıkması, herkesi şaşırtıyor, mutlu ediyordu. Tasarımlarım, kaliteli, estetik ve belki de en önemlisi, dünyanın tüm havayollarınca kabin içi kullanıma onaylı olduğundan, kedi & köpek severlerin bir numaralı tercihi oldu.

Kemik şeklinde tasarladığım çantam, Paramount Pictures tarafından satın alınarak, filmlerde kullanıldı. 

Galasına katıldığım, baş rollerini Kate Hudson ve Matthew McConaughey’in paylaştığı ‘Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir’ isimli filmde de köpek çantalarım kullanıldı. Disney Pictures’ın  Beverly Hills Chuiahuia filminin tanitim kampanyası çekilişlerinden, Amerikan televizyonlarındaki ana haber programlarına kadar, moda programları, yarışmalar ve çeşitli radyo programlar yıllarca Emre Ertürk ve çantalarına geniş yer verdi. 

emre erturk design at CerModern Museum.
Hillary &
emre erturk and carmen electra at oscars
emre erturk design blog1

Çanta tasarımlarıma kadın çantalarıyla devam ettim. 2000 yılından bu yana, girişimci tasarımcı olarak 450’den fazla modele imza attım. Aralarında, Britney Spears, Beyonce, Shannon Elizabeth, Glenn Close, Susan Sarandon, Famke Jannsen, Milla Jovovich, Robert De Niro, Kevin Klein gibi Holywood starlarının günlük yaşamdan özel davetlere kadar pek çok etkinlikte kullandığı Emre NewYork çantalarını bir dünya markası haline getirdim.

2011 yılında Oscar ödüllü filmlerin yapımcısı Sevgili Demet Öger için Oscar Törenlerinde giyilmek üzere 500 parça pırlanta işlenmiş özel bir deri kıyafet tasarladım. Organik güneş gözlükleri, gömlekler, takı tasarımları, dekorasyon alanlarında değişik koleksiyonlar yarattım.

Tasarım çalışmalarımın yanı sıra, sanat hayatıma da durmaksızın devam ettim. Uluslararası ve yerel birçok sergiye katıldım. Aralarında Los Angeles Times’ın da bulunduğu çok sayıda gazete, New York Art Expo’da sergilenen ve önünde kuyruklar oluşturan sanatsal kutu enstalasyonuma yer verdi. Bir Türk sanatçı olarak, sanatın evrenselliğini bir kez daha hissettim.

60’tan fazla sergiye katıldım. İçimdeki hayvan sevgisiyle çeşitli uluslararası etkinliklerde projelere hem resimlerim hem de tasarımlarımla destek verdim. 18 x 40 cm ebadındaki karışık teknik kaplan temalı tablom ve yine aynı temaya özel tasarladığım obje Christie’s tarafından düzenlenen müzayedede satıldı. Sevgili Meera Ghandi’nin ev sahipliğinde düzenlenen bu etkinlik dünya basınında da geniş yer buldu.

2020 senesinden bu yana da hem çeşitli sergilere katılıyor, hem de İstanbul Four Seasons Bosphorous otelin sözleşmeli sanatçısı olarak devam ediyorum.

2021 yılında, emrenewyork.com sitemi yenileyerek, tasarımlarımı online olarak satışa sunmaya başladım. Aynı zamanda Amazon, Etsy, Wish gibi dünya devi pazar yerlerinde de mağaza açtım.

Tabii tüm bunları yaşarken, vizyonum, uluslararası bakış açısıyla yeniden şekillendi. Tanıştığım insanlar, katıldığım etkinlikler, destek verdiğim uluslararası projelerde edindiğim birikimlerimi Emre Ertürk Design isimli bloğumda sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Kendi bakış açımdan gözlemlediklerimi, geleneksel kalıpların dışında sizlere yansıtmak istiyorum. Emre Ertürk Design bloğumda hem sanat, hem moda hem de lifestyle hakkında değişik konuları işlemek istiyorum.

Yazılarımın size bilgi aktarırken, aynı zamanda eğlendirmesi, bazen de düşündürmesi esas amacım. Amerika’da birçok örneğini bizzat yaşadığım blog aracığılıyla okurlarımla bu sefer Türkiye’de ve tüm dünyada sıcak ilişki kurmak en büyük arzum. Biliyorum ki, ister sanatçı, ister tasarımcı ister blogger olayım en büyük desteğim yine siz Sevgili takipçilerimsiniz.

Birlikte nice güzel yazılarda buluşmak üzere Emre Ertürk Design Bloguma hoşgeldiniz.

Emre Ertürk

Sanat Dolu Bir Hayat

emre erturk design blog6
emre erturk design charity
emre erturk blog fashion design
emre erturk design blogger with emren newyork pet carrier