26 Ağustos Dünya Köpek Günü

dunya kopek gunu icin bir kopek

Uluslararası Dünya Köpek Günü aslında şekilleri, boyutları, yaşları ve ırkları ne olursa olsun, tüm köpekleri onurlandırmak ve tabii ki kalacak bir yuva bulamayan barınaktaki köpekler için sahiplendirmeyi teşvik amaçlı özel bir gün. Her yıl 26 Ağustos’ta tüm dünyada ve ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

2004 yılında, Amerikalı Hayvan Hakları avukatı Colleen Paige, 26 Ağustos’ta Sheltie isimli bir köpek evlat edinir. Bu günün özel gün olarak kutlanması için başvurularını yapar. Dünya çapında kabul gören 26 Ağustos Dünya Köpek Günü o kadar ciddiye alınır ki New York’ta yasalara eklenir.

Colleen Page ve Köpeği
Colleen Paige ve Köpeği

Köpekler ve Emre Ertürk

Emre Ertük olarak hayatım hep köpeklerle içi içe geçti. Çocukluğumda ilk aklıma gelen can yoldaşım siyah beyaz tombiş terrierim Cici. 4 yaşındaydım. Sonrasında, 6 alman kurdu, 2 sivas kangal derken köpeksiz bir hayat düşünemez oldum. Moda dünyasına ilk adımlarımı, dünyanın ilk lüks evcil köpek çantasını tasarlayarak attım. Bana hep uğur getirdiler. Kah bir eserimi bağışladım, kah Hollywood yapımları için köpek çantaları tasarladım.

Çevremdeki neredeyse tüm dostlarımın birer hayvan sever olması bence tesadüf değil. Güzel insanların güzel enerjilerle buluşması ve tamamen kozmik bir etkileşim. Bu nedenle Dünya Köpek Günü benim için çok özel. Ayrıca yazımın sonunda hem sizlere hem de can dostlarımıza minik bir sürpriz sizleri bekliyor.

emre newyork turuncu köpek çantası
10 Günde 1 Erkek Nasıl Kaybedilir Filminden Emre NewYork Tasarımı The Bone Bag

Neden Dünya Köpek Günü Yapılıyor?

Belki bazılarınıza saçma geliyor ama aslında Dünya Köpek Günü çok sayıda misyonu olan özel bir tarih.

Köpekle insanın ilişkisinin 14,000 yıl öncesine dayandığına inanmak çok zor ama doğru. Hayvanlar aleminde bence insana en yakın olan köpekler, kimi zaman yalnız gecelerimizde bize eşlik ediyor, kimi zaman tehlikeden koruyor, hatta bazen de hayatımızı kurtarıyorlar. Köpeklere tu kaka diyenlerin, deprem sırasında o tekmeledikleri, kovdukları köpeklerden nasıl medet umduklarını unutmak mümkün mü?

depremde hayat kurtaran bir köpek
Depremde Nasıl Hayat Kurtardıklarını Unutmak Mümkün mü?

İstedikleri sadece biraz sevgi, biraz huzur ve paylaştığımız dünyada kendilerine tanınacak yaşam alanı ve hakkı! İşte bu farkındalığı artırmak için, 2004 yılından bu yana her yıl 26 Ağustos’ta Dünya Köpek Günü kutlanıyor.

Köpekler Peluş Oyuncak Değil!

Ben yaz çocuğuyum. En sevdiğim mevsim de haliyle yaz. Ama tatil dönüşü özellikle sezon sonu, yollarda gördüğüm terkedilmiş hayvanlar yüzünden inanın yazdan nefret eder oldum.

Güya en eğitimli, en başarılı, en akıllı insanların tatil yaptığı yazlık destinasyonların, sezon bitiminde, sokaklarının terk edilmiş kedi köpeklerle dolu olması insanı çileden çıkartıyor. Demek ki neymiş, her şeyde en olmak yerine, önce vicdanlı olmak gerekiyormuş.

Bu yavrucakların sonu hepimizce malum. Ya barınak ya da ölüm.

Sorarım size hangi canlı terkedilmeyi sever? Sakın bana ‘hayvandır anlamaz demeyin’ aramızı bozmayın! İşte 26 Ağustos Dünya Köpek Günü insanları köpek satın almak yerine, barınaktan sahiplendirmeye teşvik ediyor. Zaten barınaklar o kadar dolu ki, cins olsun olmasın herkesin beklentisini karşılayacak kadar zengin.

Esir Pazarı

Bir de esir pazarı gibi, kafeslere tıkılmış, sahibini bekleyen köpeklerin teşhir edildiği pet shop utancı var. Hemen hemen tüm alışveriş merkezlerinde, minicik kafeslerine hapsedilmiş, kedi, köpek ve daha bir sürü canlı, satılmak üzere umarsızca pazarlanıyordu. Pazarlanıyordu diyorum çünkü Türkiye nihayet, bu uygulamayı 14 Temmuz 2022’de alınan kararla bitirdi. Artık pet shoplarda hayvan satışı yasak. Tabii bu yasak ne kadar uygulanıyor, bakın orası tartışılır. Açın sosyal medyayı, okuduklarınıza inanamayacaksınız. (Bir tanesi yavru kedi arıyordu, köpeğine yedirecekmiş. Utanmadan yazmış şerefsiz)

Çok kızdım konudan uzaklaştım ama ne yapayım beni bilirsiniz, haksızlığa, vicdansızlığa dayanamam. Sanatçı ruhumla, içimdeki çocuk bunları görünce avaz avaz bağırıyorlar.

Bitmeyen Bela: Köpek Dövüşü

Buyurun bir barbarlık örneği daha. Spor denilen, aslında insanın gerçek vahşetini ortaya çıkartan iğrenç bir şey. Bir de buna spor demiyorlar mı!

İşte, Uluslararası Dünya Köpek günü aynı zamanda, köpek istismarına karşı da farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Birçok ülkede olduğu gibi maalesef ülkemizde de köpek dövüşü gayri resmi olsa da bir yapılıyor. Avrupa Birliğinde tamamen yasaklanan ve çok ciddi maddi yaptırımları olan bu spor dalı! dünyanın bazı ülkelerinde hala serbest.

Belki inanmayacaksınız ama Japonya’da bazı büyük şehirlerde yasaklanmasına rağmen, köpek dövüşü hala en popüler ata sporlarından ve bunun için özel bir ırk bile var! Bir sürü köpekle çocukluğu geçmiş biri olarak, bu güzelim canların, hala köpek dövüşlerinde kullanılması ve buna sessiz kalınmasını aklım almıyor

Güzel Şeyler de Yok Değil

Bu kadar olumsuzlukları yazdıktan sonra, biraz da güzel şeylerden bahsetmenin vakti geldi artık. Şahane bir Dünya Köpek Günü kutlaması yapmaya ne dersiniz? İşte size birkaç fikir:

Barınaktan Bir Can Evlat Edinin

Dünya Köpek Günü için belki de yapabileceğiniz en güzel şey, barınaklardan bir hayat kurtarmak. Eğer aklınızda evcil hayvan edinmek varsa, sakın para vermeyin. Onun yerine sahiplenin.

barınakta bir köpek
Satın Alma! Sahiplen!

Barınak Gönüllüsü Olun

Ülkemizde ve dünyada istediğiniz bir barınakta gönüllü çalışın. Ziyarete gidin, onlarla vakit geçirin. Hatta çocuğunuz varsa, beraber gidin, birlikte kaliteli vakit geçirmek için bundan daha iyi bir fırsat olmaz.

Bağış Yapın

Diyelim ki, vaktiniz veya imkanınız yok. Olabilir. Hepimizin hayatı çeşitli koşturmacalarla geçiyor. O zaman, Haçiko, Paw Guard, Haytap gibi sivil topluk kuruluşlarına bağış yapın. Sizin bağışınız kocaman projelerin yapı taşlarından biri olsun.

Tüm Gün Köpeğinizle İlgilenin

Onunla uzun bir yürüyüşe çıkın, en sevdiği ödül mamasını verin. Parkta, bahçede oynayın. Yepyeni bir oyuncak alın. Birlikte güzel bir film seyredin. Benim favori filmim her seyrettiğimde gözlerimin dolduğu Richard Gere’in unutulmaz filmi Hachiko : Bir Köpeğin Hikayesi. Dünya Köpek Günü için kendini daha da özel hissetmesini sağlayın.

Mama Dağıtın

Mahallenizdeki sokak hayvanlarına ziyafet çekin. Öyle yemek artığı değil, bildiğiniz taze kuru mama verin.

Köpeğinizi Mutlu Edin

Evdeki can dostunuza güzel bir sürpriz yapın. Tamamen doğa dostu materyallerden üretilmiş, havayolları onaylı EMRE NEWYORK köpek çantalarından birini hediye edin. Konforlu bir ev olarak tasarladığım çantalarımla köpeğiniz kendini her zaman mutlu ve güvende hissetsin. Sağlıkla, mutlulukla, keyifle ister yolculuklarınızda ister gündelik yaşamınızda size her yerde eşlik etsin.

Destek Olun

Biz de Emre NewYork ve Emre Erturk Design ekibi olarak, çorbada tuzumuz olsun istedik. 26 Ağustos -26 Eylül tarihleri arasında EMRE NEWYORK online mağazamızdan satın aldığınız her Emre NewYork evcil hayvan çantası için sizin adınıza 2 kg kuru mamayı Sanal Mama aracılığı ile HAÇİKO barınağına bağışlayacağız

Siparişinizi verdikten sonra, size bağışın yapıldığını gösterir belgeyi de ileteceğiz.

Sürdürülebilirlik anlayışımızla, can dostlarımıza desteklerimiz dün olduğu gibi yarın da devam edecek.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sevgiyle mutlulukla kalın.

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Yorum

  1. Emrecim yorumunu o kadar begendimki anlatamam onları sevmek insanı mutlu ediyor Biliyorsun Aslı da Merve de onlari ailenin birer parçasi olarak görüyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...