Avrupa’nın En İyi Moda Müzeleri – 7 Adres

avrupa'nın en önemli moda müzeleri 7 adres

Vakko Esmod akademi bünyesinde, öğrencilerimle müzeleri ve sanat galerini gezerek saha çalışması yaptığım Yaratıcılıkta İnovasyon eğitimi programım başladı. Yurdumuz o kadar zengin bir tarihe sahip ki, sanırım bu yüzden moda müzesi kurmakta biraz geç kalmışız. Halbuki, dünyada sadece modaya adanmış çok sayıda müze var. Bu adresleri keşfetmeye önce yakınlardan başlayayım dedim ve Avrupa’nın en iyi moda müzeleri arasında 7 tanesini kaleme aldım.

emre erturk vakko esmod programi
Emre Ertürk’le Vakko Esmod Akademi Yaratıcılıkta İnovasyon Eğitimi

1- Yves Saint Laurent Moda Müzesi / Paris

Efsanevi modacı Yves Saint Laurent adına 2 tane müze var dünyada. Bunlardan ilki pek tabii ki Paris’te. Diğeri de Marakeş’te.

Bildiğiniz gibi, Yves Saint Laurent moda evi, Ekim 2007’de kapılarını kapattı. 15 yıl sonra, markanın 1974’ten 2002’ye kadar olan yaklaşık 30 yıllık kreasyonlarının hayata geçtiği, 5 Avenue Monceau adresindeki konakta Yves Saint Laurent adına bir moda müzesi açıldı. Bu müze, hem modacının yaratıcı dehasını hem de haute couture koleksiyonları oluşturma sürecini yansıtıyor. Ancak sadece bir monografik müze değil. Çünkü aynı zamanda 20. yüzyılın tarihine ve artık yok olan ve haute couture’ün eşlik ettiği belirli bir yaşam sanatına tanıklık ediyor.

avrupanın en iyi moda müzeleri arasındaki yves saint laurent moda müzesi paris
Yves Saint Laurent Moda Müzesi / Paris

YSL Müzesi, modaevinin orijinal atmosferinde restore edilmiş ve eğer yolunuz Mayıs 2023’e kadar Paris’e düşerse, Gold isimli özel sergiyi kaçırmayın. Modacının altın rengi çalıştığı tüm kreasyonlarının yer aldığı sergi tam bir görsel şölen.

Müze salıdan pazara 11:00- 18:00 saatleri arasında açık. Saat 17:15’e kadar giriş yapmalısınız. Giriş ücreti 10 Euro olan YSL MÜZESİNİ, Perşembe akşamları saat 21:00’e kadar gezebilirsiniz.

2- Galliera Sarayı / Paris

Avrupa’nın en iyi moda müzeleri arasında ilk sıraları Fransa’nın alması kaçınılmaz. Fransa’nın o dönem (19.yy) en zengin ailelerinden birine ait olan Galliera Düşesi, çok sevdiği sanat koleksiyonunu özel olarak inşa edilmiş bir müzede sergilenmesi şartıyla Fransız milletine bırakmak istediğini söyler. Hatta sahip olduğu büyük bir arsa üzerinde böyle bir müzeyi finanse etmeyi de teklif eder. Şartlarıysa, müzenin, her iki tarafındaki sokağa Brignole ve Galliera isminin verilmesi ve müzenin de Brignole-Galliera adını taşımasıdır.

Günümüzde Galliera sarayı olarak bilinen müzenin moda müzesi olmasıysa çok eski değil. 1977’de PARİS MODA MÜZESİ olarak yeniden isimlendirilen müze, artık değil sadece Fransa’nın, dünyanın da moda konusunda en önemli adreslerinden bir tanesi. Moda ile ilgili 200,000’den fazla eserin sergilendiği Galliera Paris Moda Müzesi, hem moda ve tasarım konusunda öğrenim gören veya çalışan hem de tüm moda ve tarih severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Avrupa'nın en iyi moda müzeleri arasında bir numara Galliera Sarayı
Galliera Moda Müzesi / Paris

16. bölgedeki müzeye en kolay 9 numaralı metro hattıyla ulaşabilirsiniz. Salıdan Pazara 10:00 ile 18:00 arası, Perşembe günleri de saat 21:00’e kadar açık olan müzeye en son giriş, kapanma saatinden 45 dakika önce.

3- Christian Dior / Granville

Fransa’nın en güzel bölgelerinden Normandiya’danın Granville kasabasındaki CHRISTIAN DIOR MODA MÜZESİ, ünlü modacının doğduğu ve büyüdüğü ev olan Rhumbs Villasında. Deniz manzaralı pembe bir konak için Dior, stilini bu evden etkilenerek yarattığını söylemiş. Modacının, dünya modasına yön verdiği tüm kreasyonlarının mankenler üzerinde sergilendiği binada Grace Kelly ve Marilyn Monroe’nun efsanevi kıyafetleri de yer alıyor.

Granville'deki Christian Dior moda müzesi ve tılsımlı Dior yıldızı
Christian Dior Müzesi / Granville

Bu müzede Dior’un tılsımlı yıldızı var. Hikayesi de çok hoş. Çok batıl inançlı olan Christian Dior, falcısına danışmadan hiçbir karar almazmış. Bir gün Paris’te gezerken, at arabasından kopmuş metal bir yıldıza basmış. Dior’a göre bu metal, moda evini açması için teklif getiren Bay Boussac’a olumlu yanıt vermesini işaret etmekteymiş. Moda evini açmış ve tüm hayatı boyunca bu metal yıldızı atölyesinde bir kurdelaya bağlı asılı tutmuş. Yıllar sonra, yanında 10 seneden fazla çalışan her personel için altın kolye ucu olarak yaptırıp çalışanlarına hediye etmiş.

Bu arada, yazımın ilk paragrafında konu ettiğim Yves Saint Laurent da mesleğe 19 yaşında, Christian Dior’un yanında adım atmış. Hatta Dior, Yves Saint Laurent’ı ölümünden sonra Dior’un adını yaşatacak tasarımcı olarak tanımlamış.

4- Cristobal Balenciaga Museoa / Getaria

Ünlü İspanyol tasarımcı Balenciaga’nın doğum yeri Getaria’daki müze eski Aldamar sarayında. San Sebastian’a çok yakın konumda olan müzenin koleksiyonu yaklaşık 1.600 parçadan oluşuyor ve Balenciaga kreasyonlarının dünyadaki en kapsamlı koleksiyonu olmasının yanı sıra hem kalite hem de kapsanan zaman aralığı açısından en temsili olanı.

Balenciaga moda müzesi ve ikonik bir siyah elbise
Balenciaga Moda Müzesi / Getaria

50’li ve 60’lı yıllarda özellikle İspanyol Kraliyet Ailesinin ve aristokrasisinin gözdesi olan Balenciaga’nın tasarımları haute couture’ün baş yapıtları olarak kabul ediliyor. Her yıl dünyanın en prestijli moda okullarıyla birlikte projeler geliştirdikleri bir de moda akademisi de var. 2022’de modacının 50. ölüm yıldönümüne özel sergilerin yer aldığı BALENCIAGA Moda Müzesinin bazı sergilerini GOOGLE SANAT & KÜLTÜR platformunda online görmek mümkün.

5- Gucci Museo / Floransa

Floransa’da bir ortaçağ sarayı olana Palazzo della Mercanzia’daki ultra modern Gucci Müzesi, Ronaldo Gucci’nin tasarımlarına ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın en önemli moda müzeleri arasında nispeten daha yeni olan müze, ünlü modaevinin kuruluşunun 90. Yıldönümünde yani 2011’de açılmış. Markanın çantalar, giysiler ve aksesuarlar gibi ikonik parçalarının yanı sıra diğer birçok ürün kalıcı sergilerle binanın 3 katına yayılmış. Mercanzia sarayı sadece müze olarak kullanılmıyor. Gucci’nin mağazası ve 3 Michelin yıldızlı restoranı da olan Gucci Bahçeleri haftanın her günü saat 19:00’a kadar açık.

Gucci Moda Müzesi
Gucci Moda Müzesi / Floransa

6- Dantel ve Moda Müzesi / Brüksel

Dantel yapımında dünyada önemli bir yere sahip olan Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Moda ve Dantel Müzesi, Avrupa’nın en önemli moda müzeleri arasında önemli bir yere sahip. Bir anlamda tarih boyunca dantelin nasıl işlendiğini göreceğiniz müze, 16. Yüzyıldan günümüze 10,000 fazla kıyafet, dantel ve moda aksesuarına ev sahipliği yapıyor. Ünlü Brüksel dantellerinin de yer aldığı müze 1977’ye kadar sadece dantel üzerineymiş ancak 2017 yılında ismi moda ve dantel müzesi olarak yenilenmiş.

Burada dantel hakkında birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Yüzyıllar önce bir top dantel, bir yelkenli geminin maliyetiyle eş değerdeymiş. Resimlerdeki dantel, asalet, zenginlik ve doğurganlığı sembolize edermiş ve uzun bir süre, Felemenk ticaretinin en önemi hammaddelerinden biriymiş.

Avrupa'nın en iyi moda müzeleri arasındaki Dantel ve Moda Müzesi Brüksel Belçika
Dantel ve Moda Müzesi / Brüksel

Kalıcı sergilerin yanı sıra dönemsel sergilerin de konuk olduğu Brüksel Moda ve Dantel Müzesi, hem modanın tarihine güzel bir yolculuk yapmak için ideal, hem de Felemenk modasını yakından tanımak için güzel bir fırsat. Bu arada içerisi biraz karanlık bunun nedeni de kuvvetli ışığın kıyafetler üzerindeki yıpratıcı etkisi. Bu nedenle dönem kıyafetleri, belirli aralıklarla sergilenip, ardından karanlık bir depoda sergilendiği sürenin iki katı zaman için dinlenmeye bırakılıyor. Pazartesileri kapalı olan müzeyi saat 10:00 – 17:00 arasında gezmek mümkün. Tarihe meraklıysanız bir de modanın geçmişini görmek istiyorsanız, Brüksel merkezdeki bu müzeyi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

7- Salvatore Ferragamo Müzesi / Floransa

Marilyn Monroe için tasarladığı ayakkabılarla dünya çapında üne kavuşan Salvatore Ferragamo hala günümüzün en önemli ayakkabı markalarından.
Salvatore’nin hikayesi acıklı. Napolili bir çiftçi ailenin 14 çocuğundan biri olan Salvatore’nin kızkardeşi Giuseppina’nın ilk komünyonunda, ailenin küçük kıza beyaz ayakkabı alacak parası yoktur. Bunun üzerine küçük Salvatore, köyünün kunduracısından çivi, iplik, beyaz tuval ve ihtiyaç duyduğu araçları ödünç alır. O gece, gizlice ilk çift ayakkabısını yapmaya başlar. Sabah bir çift bembeyaz ayakkabı hazırdır ve kız kardeşi büyük bir sevinçle kiliseye gider. Salvatore’nin kaderi o akşam 9 yaşındayken çizilmiştir, ayakkabıcı olacaktır.

Salvatore Ferragamo Sophia Loren ve Marilyn Monroe
Salvatore Ferragamo & Sophia Loren ve Marilyn Monroe

Modaevinin 1938 yılından beri merkezi olan Floransa’da tarihi Spini Feroni sarayının alt katındaki Ferragamo müzesi ayakkabının sadece bir aksesuar değil, aynı zamanda gerçek bir sanat eseri olduğunu en güzel tanımlayan bir müze. Özellikle özgün topuk tasarımlarıyla dikkat çeken Ferragamo müzesi haftanın her günü saat 10:30-19:30 arası açık. Ayrıca online olarak da gezmeniz mümkün

YARATICILIK ve İNOVASYON, modanın vazgeçilmezleri. Özellikle ilham almak için müzeleri gezmek, saha çalışmaları yapmak çok önemli. Vakko Esmod Akademi’deki öğrencilerimle birlikte, 1 eğitim yılı boyunca farklı müzeleri gezerek hem sanatın gelişimini hem de modanın sanatla buluşmasını keşfedeceğiz. Avrupa’nın 7 önemli moda müzesi listeme bir gün Türkiye’den de sadece modaya ithaf edilmiş bir müzeyi de ekleyeceğim günleri dört gözle bekliyorum.

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Yorum

  1. Emre cim teşekkür ediyorum Okurken zevkle ve o anları yaşıyormuş gibi oldum O memleketlere defalarca gittik ama hic bu tür sanat varlıkları müzelerinden haberim yoktu Mutlaka görecem Teşekkür ve sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...