Geçmişten Günümüze Çantanın Tarihi 2. Bölüm

geçmişten günümüze çantanın tarihçesi

Geçtiğimiz günlerde ilk bölümünü yayınladığım Çantanın Tarihi yazı dizimin 2. bölümüne hoşgeldiniz. İlk bölümde ilk insandan 20. yüzyılın başına kadar olan zaman diliminde çantanın evrimini kaleme almıştım.

1900’lerden 1920’lere kadar genellikle minik bohçalar ve halk arasında evlilik çantası olarak bilinen ağzı büzgülü Dorothy model kullanıldı. Çantanın Tarihi, kadın haklarıyla birlikte yeniden şekillendi. Kadının iş hayatında yer almaya başlamasıyla, evraklarını içine koyabileceği, omuzuna astığı Boulevard Bag modeli popüler oldu.

boulevard model çantalar
Boulevard Model

Dünya savaşının hemen ardından, esen özgürlük rüzgarları çantaları da etkiledi. Modeller daha rahat, daha göz kamaştırıcı olarak çizilmeye başlandı. Kadınların kollarının altına sıkıştırarak taşıdığı bu modeller, portföy çanta veya clutch olarak günümüzde de popülaritesini sürdürüyor.

30’lu, 40’lı ve 50’li Yıllarda Çantanın Tarihi ve Evrimi

1930’lara geldiğimizde, Art Deco furyası başladı. Aynı zamanda çantalar, fermuara kavuştu ve plastik kullanımı başladı.

İkinci Dünya savaşının doğal bir sonucu olarak, çantalarda askeri bir görünüm moda oldu. Daha büyük, daha kare ve daha pratik modeller geliştirildi. Hammadde eksikliği nedeniyle, ev yapımı ipli çantalar gibi daha ekonomik modeller tercih edildi. Savaş döneminde, çanta, ucuz ve amaca hizmet eden bir aksesuar olarak 40’lı yıllara damgasını vurdu.

çantanın tarihi büzgülü model
El Yapımı Çanta

Savaşın hemen ardından her şeyde olduğu gibi moda da yeni akımlar, yeni tasarımlar hayat bulmaya başladı. Artık çanta bir kült sembol olma yoluna girdi. Tüketimin arttığı, insanların yeniliklere açık olmasıyla Chanel gibi tasarımcılar idol haline geldi.

Çantanın Tarihi Chanel 2:55 modeli siyah

Özellikle Coco Chanel’in 1955 Şubatında tasarladığı ve bu tarihin ismini verdiği 2:55 çantası ikon modeller arasına girdi. Retro akımı da 50’li yıllarda ortaya çıktı. Tasarımcılar, eskiye öfkeli, yeni fikirleri hayata geçirmeye istekli genç yetenekler olarak moda sahnesinde yerlerini almaya başladılar. Renk uyumuna, teslimiyetçi kadın statükosuna önem verdiler. Uzun etekler, ince bel gibi detaylarla kadınsılığı vurgulayan tasarımlar yaptılar.

60’lardan Sonra Günümüze Çantanın Tarihi ve Gelişimi

1960’larda gelenekçilik ve kıyafet kuralları sorgulanmaya başlandı. Uzun etekler çarpıcı biçimde kısaldı, mini eteklere dönüştü ve mini eteği tamamlayan küçük ve zarif bir omuz çantası ortaya çıktı. Uzun bir zincire veya ince bir kayışa sarkan küçük çanta, değişim rüzgarlarına bir kez daha uyum sağladı.

Bu arada Hindistan ve Goa’ya olan hayranlık moda da kendini gösterdi. Daha büyük ve kumaş omuz çantaları kullanılmaya başlandı. Afgan paltoları, patchwork ve nakışlarla süslenen modeler, eski askeri omuz çantaları çok popüler oldu.

70’li yıllar da ise, bir dönem gözlerden uzak olan askılı omuz çantaları modaya tekrar dönüş yaptı. Toka ve fermuarla zenginleştirilen bu çantalar aslında feminizm çağının da ilk ayak sesleri oldu.

80’li yıllar tüketimde altın çağın başlangıcı oldu. Artık, sahibinin statüsünü gösteren en önemli aksesuar olan çanta cesur logolarla süslenmeye başlandı. Fitness ve sağlığın halk arasında popüler olmasıyla, spor çanta ve ayakkabıları içeren kreasyonlar Nike gibi markalar moda sektörüne yön vermeye başladı.

Dünyada esen feminizm rüzgarlarıyla, Prada ilk cinsiyetsiz yani unisex çantayı tasarladı. 1985 tarihli bu siyah naylon sırt çantası, aynı zamanda çanta yapımında kullanılan hammaddelere bir yenisini eklemiş oldu.

ilk unisex Prada sırt çantası
Prada Vera Unisex Sırt Çantası

Çanta o kadar statü sembolü olmaya başladı ki bugün hala her tasarımcının sinir olduğu sahte çantalar ortada cirit atmaya başladılar. Maalesef o kadar başarılı taklitler yapıldı ki, bu çantaları yapmak, satmak günümüzde yasak olmasına rağmen bu ticaretin önünü kesmek mümkün değil.

Yirmibirinci yüzyılda modeller özgünleşti. Tasarımcıların çoğalması, kullanıcıların doğaya saygılı ürünleri talep etmesi gibi nedenlerle, çantalar su geçirmez kanvas, doğa dostu vegan deri gibi materyallerden yapılmaya başlandı.

Sosyal medya da bu konuda yönlendirici oldu. Yani şeffaf olduğunu iddia eden sosyal medya aracılığıyla, transparan çantalar tasarlandı. Bu da bize gösteriyor ki, çanta tarihi yansıtıyor ve yeni trendleri yakından takip ediyor.

Günümüzde kullanımı rahat, çevre dostu, özgün modeller popüler. Dünyaca ünlü markaların ikonik modellerinin yanı sıra, birçok tasarımcının yeni nesil tüketicinin beklentilerine uygun kreasyonlarıyla çantanın tarihi dijital çağda yeniden yazılıyor.

Ben de 20 yılı aşkın bir süredir, tüm dünyada özgün çantalar yapan bir tasarımcı olarak, modellerimde rahatlık, sağlamlık ve estetiğin yanı sıra, doğaya ve insana dost materyallerle üretim yapmanın önemine inanıyorum. Hem omuzda hem postacı tarzı takılan CHARM FREE BAG gibi çapraz çantalar, gündüz ve/ veya akşam kullanımına uygun POWER CLUTCH gibi portföy modeller, içine tablet, evrak gibi eşyaların rahatça sığdığı TOKEN TOTE gibi yirmi birinci yüzyıl modern insanın ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun tasarımlarım için EMRENEWYORK.COM sitemi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...