Davete Giderken Nasıl Giyinilir? 7 İpucu

davete giderken ne giyilir

Ressamlık, tasarımcılığın yanı sıra, benim diğer bir iş alanım imaj danışmanlığı. Uzun yıllardan bu yana hem yurtiçinde hem de yurtdışında çeşitli uzun soluklu projelere imza attım. Gözlemlediğim kadarıyla, özellikle davete giderken nasıl giyinilir, nasıl hazırlanır, üzerinde biraz kafa yorulması gereken bir konu.

Öncelikle şu LCV (RSVP) ile başlayayım. Fransızca “Répondez s’il vous plait” olarak dünya literatürüne giren LCV de ‘lütfen cevap veriniz’ manasına geliyor. Anlamı çok açık: davet edildiğiniz yere gidip gitmeyeceğinizi bir zahmet haber verin. Ajandanıza bakmadan geliyorum olumlu cevap verip ondan sonra haber vermeden gitmemek çok yakışıksız. Davet sahibinin bir başkasını davet etmesine engel olmak hiç hoş değil. Tabii restaurantlar için de geçerli. Bu konuda en katı kuralı olan ülke sanırım İsviçre. Bir arkadaşım bahsetmişti, diyelim bir restauranta rezervasyon yaptınız ve gitmediniz. Eğer bir daha aynı olay tekrar ederse, size hiçbir zaman rezervasyon yapmıyorlarmış. Ben de onun yalancısıyım.

Aslında davetiyeler, size davete giderken nasıl giyinilir sorusunun cevabı için, nerede, hangi gün, tema vb mükemmel ipuçları verir. Kıyafet seçimi yaparken, mekanın semti, ambiyansı, dekorasyonu, müşteri portföyü, davetin konsepti, davet sahibinin özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Tabii davetler de kendi içlerinde konsept olarak birçok dala ayrılıyor.

Gelin, davete giderken ne giyilir sorusuna 7 ipucuyla cevap verelim. Bu arada belirteyim, bu kriterler aynı zamanda uluslararası normlardır.

Black Tie / Gece Daveti

Smokin veya koyu renk takım elbise olarak dilimize geçen Black Tie, geleneksel anlamda siyah ve koyu renk giyilmesini işaret eder. Ancak yıllar içinde özellikle kadınlarda renk konusunda siyah mecburiyeti ortadan kalktı.

Tipik düğün gibi bir davete giderken ne giyilir dersek, dantel, payet ve boncuklarla süslenmiş lüks kumaşlardan yapılmış uzun abiye gece elbiseleri doğru bir seçimdir.

şik davete giderken ne giyilir

Düğünden daha basit etkinliklerde kıyafetinizi çarpıcı bir çanta veya tasarım bir ayakkabıyla da özgünleştirebilirsiniz. Kimi kadınlar, gece elbisesi sevmez. Bu durumda iyi kumaştan mükemmel dikilmiş bir pantolon ceket takım da işinizi görecektir. Bu tip etkinliklerde siz siz olun sakın midi boy etek giymeyin!

White Tie / Balo

En gösterişli giyinilen etkinlik modelidir. Örneğin bir kırmızı halı etkinliği veya uluslararası bir balo. Bu tip davetlerde, kadınlar için uzun elbise mecburidir. Sade ve zarif tasarımların boncuk ve özel aplikelerle süslendiği kıyafetleri tercih edin. Mümkünse özel dikim elbiseler giyin veya hazır giyim olan kıyafetinizi aksesuarlarla özgünleştirin. Bu tip ultra lüks gecelerde, saçınız ve makyajınızın gösterişli olmasına özen gösterin.

Resmi Davete Giderken Giysi Seçimi

Resmi davete giderken nasıl giyinilir sorusunun cevabı biraz akıl karıştırır. Takım elbise mi yoksa iki parça olur mu? Kadınlar uzun mu giyecek yoksa tayyör olur mu? Burada önemli olan sofistike durmak.

Davetlere genellikle blazer ceketlerim ile katılırım ama öyle bir aksesuarla zenginleştiririm ki sıradanlıktan çıkıp ilgi odağı olur ve şık olarak adlandırılır.

emre erturk ve ozlem kaymaz davet

Hugo Boss, Network ve Armani blazer ceketlerimin vazgeçilmez markaları. Bu ceketlerimi farklı tasarım parçalarla birleştirip ortaya yepyeni özgün bir kıyafet çıkartırım.

Kokteyle Uygun Kıyafetler

Bu konseptte daha çok seçim imkanı var. Kısa elbiseler veya tam tersi maksi elbiseler, ister takım ister iki parça kıyafet seçimi yapabilirsiniz. Örneğin mini bir elbiseyi gösterişli bir ayakkabı ile kombinlemek veya çarpıcı kravatlarla blazer – pantolon takımı farklılaştırmak mümkün.

Profesyonel Davetler

İşle ilgili davetler, iş yemekleri gibi profesyonel etkinler için, kadınlarda iki parça takımlar idealdir. Göz alıcı renkler yerine, iki renk kombinini tercih etmek akılcı. Sonuçta bu ofis dışı bir etkinlik olması nedeniyle düz siyah, lacivert vb çok kasvetli ve sıradan olur. Uzun elbiselerden ziyade maksi veya midi boylar ideal. Aksesuarlar çok önemli. Büyük olmayan şık ve modern görünümlü bir çanta gerekir. EMRE NEWYORK LUCKY BAG koleksiyonum bu tip etkinlikler için mükemmel bir model.

Dostlar Arası: Olduğun Gibi Gel

Dostlar arası bir davete giderken nasıl giyinilir sorusu gerçekten çok kafa karıştırıcı benim için. İşte bu noktada, yukarıda bahsettiğim davetin nerede ve ne zaman olduğu benim için hayat kurtarıcı. Bu tip etkinliklerde doğru gömlek seçimi sizi büyük bir dertten kurtarır.

Bundan 4 sene önce bele oturan korse dikişiyle slim fit olmayan ancak bele oturan bir gömlek tasarladım. Bu gömlekler inanılmaz beğenildi çünkü spor yapmayan kadın ve erkekleri, belindeki özel dikişle fit gösterdi. Bu kalıbı hazır giyimde bulmanız çok zor. Genelde sınırlı sayıdaki koleksiyonlarda üretilir. Gömlek üzeri bir deri ceketi, şık bir jean pantalonla tamamlayarak bu tip davetlere rahatlıkla katılabilirsiniz.

resmi davete giderken giyilen emre erturk gomlek

Yaz Davetleri

Ülkemizin bir deniz güneş cenneti olması ne büyük şans. Kış aylarına girmekte olduğumuz bugünlerde, birbirinden güzel yaz davetlerine veda ediyoruz. Bu tip davetlerde, erkekler için keten takımlar ister tek renk ister iki renk ideal bir seçim. Bu tip takımları renkli bir loafer tipi ayakkabıyla zenginleştiriyorum. Tabii uygun renkte cep mendilimi de asla unutmuyorum. Kadınlar için, ister uzun, ister kısa genelde şifondan yapılmış, uçuş uçuş elbiseler ideal. Eğer davet, büyük şehirlerde veriliyorsa, stiletto ayakkabılar veya tam tersi şık sandaletler uygun bir seçim. Bu arada aman dikkat, özellikle kır düğünü vb etkinliklerde eğer mekandan emin değilseniz, sivri topuk ayakkabı giymeyin. Kadınların tüm gece çim zeminde parmak ucunda yürümeleri gerçekten çok yorucu.

Tüm bu etkinlikler için kurallar aşağı yukarı belli. Ancak ne olursa olsun aklımızdan çıkarmamız gereken bazı önemli noktalar var.

Saç ve makyaj mutlak, etkinlik konseptine uygun olmalı. Nasıl ki bir düğün için daha gösterişli saç yaptırılıyorsa, profesyonel bir etkinlik için de daha spor şık bir model seçilmeli.

Aynı şekilde makyaj. Özellikle günümüzde maalesef birçok kadın her etkinlik için aynı tip makyaj yapıyor ki bu çok yanlış. Makyajın hem etkinlik mekanı hem de tipinizle uygun olması gerekiyor. Örneğin mavi giydiniz diye, göz farınızın masmavi olmasına hiç gerek yok. Natürel makyaj iyi hoş ancak düğün vb gösterişli etkinliklerde sizi silik gösterebilir.

Bir de şu vitrinden gördüm aldım giydim meselesi var. Bu anlayışa çok karşıyım. Kanımca inanılmaz sakil duruyor. Onu yerine, farklı parçaları uygun renklerle birleştirerek yepyeni bir stil yaratabilirsiniz. (RENKLERİN UYUMU hakkındaki yazım size bu seçimlerinizde büyük yarar sağlayacak)

Umarım yukarıdaki ipuçlarımla, bir davete giderken nasıl giyinilir sorusuna cevap verebilmişimdir.

Sizin de bu konuda ipuçlarınız ve tavsiyeleriniz varsa yorumlarda buluşalım.

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...