Dünyanın En Güzel 7 Sanat Oteli

dünyanin en güzel 7 sanat oteli

2022 yılını geride bıraktığımız ve yeni yıla güzel umutlar, heyecanlarla girdiğimiz bu günlerde, insanın hayatına mutluluk katan seyahat ve sanat 2023 yılındaki ilk yazımın konusu. Sanatla beslenen her şey, yarattığı pozitif enerjiyle hayatımızı güzelleştiriyor. Ben de yeni yıla dünyanın en güzel 7 sanat oteli ile başlamak istedim.

Sanat Oteli Nedir?

Sanat oteli, bir otelde yer alan sanat eserleri ve sanatsal etkinliklerin odalarda, koridorlarda, lobide ve diğer ortamlarda sergilendiği ve bu eserlerin ve etkinliklerin ziyaretçilerin dinlenmesi, yemek yemesi veya toplantı yapması gibi aktiviteleri sırasında gösterildiği bir tesis olarak tanımlanabilir. Bu tesisler genellikle kültürel etkinlikler düzenlemek ve sanatsal atmosfer yaratmak amacıyla tasarlanır. Bir sanat oteli, sanat eserleri ve etkinlikleriyle misafirlerine eşsiz bir deneyim sunmayı amaçlar ve bu eserler ve etkinlikler genellikle otelde eserleri sergilenen sanatçılar tarafından yapılır.

Sanat ve Dekorasyon

Geçtiğimiz yıllarda, ressam ve moda tasarımcısı kimliğimle, dünyaca ünlü mimar Philippe Starck’ın imzasını taşıyan Yooİstanbul konut projesinde, Emre NewYork Home Collection olarak yağlı boya tablolarımı ve projeye özel tasarımlarımı, kaliteli pamuklarla dokunan ev tekstil ürünlerine yansıttım ve Yooİstanbul örnek dairelerinde yer alan salon, banyo, yatak odalarını giydirdim. Sanat ve dekorasyonun bu mükemmel birlikteliğinin meyvesi bu özel tasarımlarım, projeye farklı bir soluk getirdi.

emre erturk commission art
Emre NewYork Home Collection

Dünyada sanata ve sanatçıya verilen değerin hızla ivme kazanması çok sevindirici. Seyahat severlerin beğeni çıtalarının yükselmesi, otellerin, konutların, projelerinde farklı açılımlara yönelmesine neden oldu. İyi de oldu. Günümüzde, insanlar birbirinin kopyası mekanlar yerine, içinde estetik unsurlar barındıran, sanatın güzelleştirdiği yerleri tercih etmeye başladılar.

Ülkemizde de sanat oteli konusunda ciddi sevindirici gelişmeler var. Gelin dünyanın en güzel 7 sanat oteli listemize Türkiye ile başlayalım.

The Museum Hotel – Antakya

Mayıs ayında yakın dostlarım için exclusive bir tematik seyahat düzenleyeceğim Antakya benim için çok özel. 3 semavi dinin birbiriyle uyum içinde olduğu dünyanın ender noktalarından bir tanesi. Dünyanın en iyi sanat otelleri arasında kanımca ilk sırada olan The Museum Hotel Antakya aynı zamanda dünyanın ilk müze oteli. İçindeki paha biçilmez mozaiklerle sanat sever gezginlerin favorisi olan otelin müze kısmı halka da açık.

dunyanin en guzel sanat oteli antakya

Le Royal Monceau – Paris

Philippe Starck tasarımı bu otel, tarihi ve modern Paris’in bir birleşimi. Bu otelde sanat ve tarih o kadar iç içe geçmiş ki, konuklar için özel planlar yapan, otelin 300 parçalık özel koleksiyonu için turlar organize eden bir Art Concierge’i var. Çağdaş sanat kitap evinin bile olduğu otelde, sanatçıların stüdyolarının gezilmesi, özel eserlerin özel gösterimleri gibi aklınıza gelebilecek sanatsal etkinlikler için farklı hizmetler sunuluyor. Yolunuz Paris’e düştüğünde, Paris’in En Güzel Modern Sanat Müzelerini de gezmeyi unutmayın.

dunyanin en guzel sanat oteli paris

Le Fife Arms / Highlands

Lüks deyince, İskoçya’da haklı bir üne sahip Le Fife Arms, büyük bir kır evinin içinde konumlanmış. Highlands’deki otel, sanat dünyasının ünlü çifti Ivan & Manuela Worth’ün küratörlüğünde 16,000 fazla antikaya ve Viktorya dönemi İskoç mobilyalarından oluşan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Bu otelde commission art dediğimiz, sanatçılara özel siparişler hazırlanan bir çok sanat eserini görmek mümkün. Commisson Art için de biraz bilgi vermek istiyorum.

dunyanin en guzel sanat oteli iskocya

Commission Art Nedir?

Maalesef Türkçesi sipariş üzerine sanat olarak çevriliyor ve bir çokları bunu negatif olarak algılıyor. Aslında, gerçek anlamı şu: Müşterinin spesifikasyonlarına ve isteklerine dayalı olarak belirli bir müşteri için özel olarak sanat eseri yaratılmasına commission art denir. Ismarlama sanat da diyebileceğim commission art genellikle seçilen temaya göre özel kişiler için yaratılır, ancak Fife Arms’da olduğu gibi işletmeler hatta resmi kuruluşlar tarafından da yaptırılabilir. Bu konuya bu kadar hakim olmamın sebebi, uzun zamandır otel, evler gibi mekanlar için Commission art yapıyor olmam. Bu konuda detaylı yazımı ilerki günlerde yayınlayacağım. Şimdi dönelim dünyanın en güzel 7 sanat oteli yazımıza.

Rosewood – Hong Kong

Modanın, sanatın ve lüksün bir arada olduğu bir diğer adres, Rosewood Hong Kong. Moda diyorum çünkü ünlü Fransız markası Hermes’in duvar kaplamalarının olduğu otel, Edward Waites’in heykelleri, Lisa Stimpson’un eserleriyle sanat sever gezginleri adeta büyülüyor. Otelin heykel koleksiyonu görülmeye değer. Konukları garajdan çıkar çıkmaz karşılayan devasa bir Henry Moore heykeli ve lobinin dışındaki çiçekçi dükkanının yanında Hintli sanatçı Bharti Kerr’in gerçek boyutlu bir fili bu koleksiyonun önemli parçalarından. Otelin restaurantlarından Butterfly Brasserie de Damien Hirst imzalı.

dunyanin en guzel sanat oteli hong kong

Byblos Art Hotel – Verona

Dünyanın en güzel 7 sanat oteli arasında yer alan bir diğer otel, Romeo ve Jülyet’in şirin kasabası, dünyanın en önemli mermer fuarlarından birine ev sahipliği yapan Verona’ya birkaç kilometre mesafede ki Byblos Villa Amista.

dunyanin en guzel sanat oteli italya

Kalıcı bir çağdaş sanat sergisi gibi tasarlanan Byblos Art oteli, dünyaca ünlü sanatçıların birçok eserine ev sahipliği yapıyor. Ünlü mimar ve tasarımcı Alessandro Mendini ile yapılan iş birliğinin yanı sıra mimari ve tablolar açısından yapılan özenli yenilemelerin yanı sıra mobilya ve sanat eserlerinin titiz seçimi, bu villayı gerçek bir çağdaş sanat ve tasarım müzesine dönüştürmüş. Aralarında, çağdaş sanatın en önemli isimlerinden Anish Kapoor’un da olduğu 25’ten fazla sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan otelin odaları da modern sanatın dekorasyonla nasıl mükemmel bir uyum sağladığının göstergesi.

Arte Luise Kunsthotel – Berlin

Yukarıda saydığım oteller gibi 5 yıldız olmayan Arte Luise Kunsthotel, Berlin’in en hareketli mahallesi Mitte’de. Bir otelden daha çok, konaklama yapabileceğiniz bir sanat galerisi havasında olan otelin 50 odası, 50 sanatçı tarafından tasarlanmış ve boyanmış. Sanatçıların özgünlüklerini yansıttıkları bu otel, lobisinde misafirlerini heykellerle karşılıyor.

dunyanin en guzel sanat oteli berlin

Dolder Grand – Zürih

Dünyanın bir diğer en güzel sanat oteli Zürih’teki The Dolder Grand. Dali’nin ‘”Femmes métamorphosées”, Botero’nun “Meyveli Kadın”, Henry Moore’un Draped tablosuna ev sahipliği yapan bu otelde, Zaha Hadid ve Joan Miró’nun da eserlerinin de yer aldığı 100 parçadan fazla bir sanat koleksiyonu var. Ancak en dikkati çeken eser, resepsiyon bölümünde 11 metre uzunluğundaki Andy Warhol’un Büyük Retrospektif Tablosu.

dunyanin en guzel sanat oteli zurih

Yazımın başında dediğim gibi, artık gezginlerin beklentileri, birbirinin aynı otellerde kalmak yerine, farklı deneyimler yaşamak yönünde. Sanat dokunduğu her şeyi benzersiz hale getirdiği için, ister turizmde olsun ister dekorasyonda insan hayatının her noktasında yaşama kalite katıyor. 2023 yılında unutulmaz deneyimler yaşacağınız nice seyahatlere çıkmanız dileğiyle…

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Yorum

  1. Güzel bı yazı olmuş gayet bılgı verıyor merak uyandırıyo
    Oralarda olma hıssı verıyor

    1. Sanatın, hayatımıza nasıl her yönden dokunduğunun en güzel örneklerinden olduğunu düşündüm. Beğendiğinize çok sevindim.:))

  2. Keşke Four Seasons Bosphorus’ da ekleseydın,yıllardır Türk sanatçılarına verdiği desteği bilmeyenlere göstermek ne iyi olurdu Emrecim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...