Dünyanın En İyi Moda Müzeleri – 5 Adres

dünyanın en iyi moda müzeleri blog yazısı

Geçen Pazar günkü yazımda sizlerle AVRUPA’NIN EN İYİ MODA MÜZELERİNİ paylaşmıştım. Sırada Avrupa ülkeleri dışında dünyanın en iyi moda müzeleri var. Aslında, Victoria & Albert gibi büyük müzelerde sadece modaya ayrılmış bölümler bulunsa da, ben hem önceki yazımda hem de bu yazımda sadece modaya ithaf edilmiş olanları kaleme almak istedim.

1- F.I.T. / New York

Dünyanın en önemli moda müzeleri listemde ilk olarak Amerika var. Uzun yıllar yaşadığım ve yüksek öğrenim gördüğüm New York’taki Moda Teknoloji Enstitüsü (F.I.T.) ücretsiz ziyaret edilebilecek birkaç müzeden biri. New York Üniversitesine bağlı Fashion Institute of Technology, 1969’da kapılarını açtığından beri, dünyadaki en patlayıcı, yenilikçi moda sergilerine ev sahipliği yapıyor.

dünyanın en iyi moda müzeleri arasında ilk sırada yer alan New York FIT
F.I.T. / New York

Chanel, Halston, Alaia ve Balenciaga gibi dünya markalarının kreasyonlarının sergilendiği dönemsel etkinliklerin yanı sıra, Elsa Shiaparelli’nin sürrealist elbiseleri ve Alexander McQueen’in heykelsi tasarımları gibi şaheserlerle, bir asırdan fazla modanın izini sürüyor ve toplumumuzla birlikte nasıl geliştiğini yansıtıyor. Haftanın her günü açık olan müzenin, 2023 programında ‘Kadın Tasarımcılar: Moda Yaratıcıları ve İç Mekanları’ başlıklı bir sergi var.

2-FIDM / Los Angeles

Amerika’da bir başka adres de bu sefer batı yakasından. Kaliforniya Los Angeles’taki FIDM/Moda Tasarım ve Mağazacılık Enstitüsü 1969’da kurulmuş.

dunyanin en iyi moda muzeleri fidm los angeles
FIDM / Los Angeles

Tamamen bağışçıların desteğiyle işleyen FIDM, esas olarak on sekizinci yüzyıldan günümüze kadar uzanan 15.000’den fazla moda objesine ve 200.000 Özel Koleksiyon eserine sahip. Dünyanın dört bir yanından moda ile ilgili her türlü parçayı toplayan FIDM, sadece dönemsel sergilerin olduğu zamanlarda, (Pazar ve Pazartesi günleri hariç) açık.

3-SCAD FASH / Atlanta

Savannah Sanat ve Tasarım Kolejinin içindeki, moda müzesi SCAD FASH, Ekim 2015’te Atlanta’da Oscar de la Renta’nın çalışmalarına adanmış bir gala gösterisiyle açıldı. SCAD Fash’da giysi, tekstil, mücevher ve fotoğraf sergileri yapılıyor.

dünyanın en iyi moda müzeleri arasındaki SCAD aynı zamanda eğitim de veriyor
SCAD FASH Moda Müzesi ve Okulu / Atlanta

SCAD FASH moda tasarımının geleceğine odaklanarak hem modanın tarihini gösteriyor hem de dinamik etkinlikler ve filmlerle ilginç sergilere ev sahipliği yapıyor. Daimi sergilerinde, Pierre Cardin, Tom Ford, Karl Lagerfeld, Diane von Furstenberg gibi tasarımcıların koleksiyonlarının yanı sıra, dönemsel sergilerinde, moda ve film endüstrisiyle ilintili konuları işliyor.

4- YSL / Marakeş

Avrupa’nın en önemli moda müzeleri yazımda ilk sırada yer alan Yves Saint Laurent’ın Paris’teki müzesinin yanı sıra bir başka görülmesi gereken müzesi de Fas’ta. Tasarımcının aşık olduğu ve hayatının son dönemlerini geçirdiği Marakeşteki Majorelle villası ölümünden sonra müze olarak hizmet vermeye başladı. Şahane bir botanik bahçenin içindeki villanın yan tarafında inşaa edilmiş modern binada da, sanatçının en önemli kreasyonları kronolojik sırayla sergileniyor. Kanımca dünyanın en iyi moda müzeleri arasında, modayı mimarlıkla harmanlamış en güzel mekan

dünyanın en önemli moda müzeleri arasındaki Fas Yves Saint Laurent Müzesi
Majorelle Villası & YSL Moda Müzesi / Marakeş

MAJORELLE BAHÇELERİ Marakeş’in en turistik noktalarından. O nedenle, gitmeden önce biletlerinizi online almanızı ve erken saatlerde gezmenizi tavsiye ederim.

5- Kobe Moda Müzesi / Kobe

Japonlar, tarihe çok meraklıdırlar ve geçmişin kaydını tutmayı çok severler. Kobe Moda Müzesi de, dünyanın en önemli moda müzeleri arasında haklı bir yere sahip. Çünkü sadece Japon modasını değil, 18. Yüzyıldan günümüze başta Fransız modası olmak üzere, yetmişten fazla ülkenin kıyafetlerini içeren bir koleksiyona sahip. Örneğin, Hindistan’da Maharaja sınıfı erkeklerin giydiği uzun kurta örnekleri ve Çin’de QING hanedanı kraliyet ailesi tarafından giyilen işlemeli yarı resmi mahkeme cüppeleri gibi eşi benzeri olmayan kostümleri görmek mümkün.

dünyanın en önemli moda müzelerinden Kobe Moda Müzesi ve sergileri
Kobe Moda Müzesi / Kobe

GOOGLE SANAT & KÜLTÜR platformu üzerinden online olarak ve/veya sanal gerçeklik gözlükleriyle de gezebileceğiniz müze, pazartesi hariç her gün saat 10:00- 18:00 arası açık.

6-Bata Ayakkabı Müzesi / Toronto

Dünyanın en önemli moda müzeleri arasındaki TORONTO BATA AYAKKABI MÜZESİ, sadece ayakkabıya ithaf edilmiş.

Aslen İsviçreli Sonja ve Çek asıllı eşi Thomas Bata’nın Kanada’da kurdukları Bata imparatorluğunu ve ayakkabının tarihçesini ölümsüzleştirmek adına, Sonja Bata’nın Toronto’da açtığı müzede 15,000’den fazla parça var. Bu koleksiyondaki ayakkabıların içinden seçilen binin üzerinde ayakkabı dönüşümlü olarak sergileniyor. Antik Mısır sandaletlerinden, takunyalara, sabolardan birer sanat eseri platformlu ayakkabılara kadar yüzlerce farklı modeli görmek mümkün. Müzede ‘Ayakkabı Hakkında Her Şey’ isimli kalıcı sergide, ayakkabının 4500 yıllık yolculuğu sergilenirken, dönemsel sergiler de farklı temalar altında düzenleniyor.

dünyanın en büyük ayakkabı müzesi
Bata Ayakkabı Müzesi / Toronto

Sizce dünyanın en iyi moda müzeleri arasında, tekstilin en önemli merkezlerinden olan Türkiye’nin de yer alması gerekmiyor mu? 20 yılı aşkın bir süredir, uluslararası moda dünyasının içinde yer alan bir tasarımcı olarak, Türk moda tarihinin kronolojik bir sıralamayla ülkemize yakışır bir müzede sergilenmesi ümidiyle…

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...