Dünyanın En Önemli 10 Sanat Fuarı 2. Bölüm

Salı günü yayınladığım Dünyanın En Önemli 10 Sanat Fuarı yazımın ikinci bölümünü hoş bir sürprizle açıyorum. Tabii ki bu bahsedeceğim konu, sanat fuarı değil ama ona yakın.

Yolu önümüzdeki 5 ay içinde Paris’e düşenler sakın kaçırmasın. 15 Ekim 2022 – 11 Şubat 2023 tarihleri Paris’te inanılmaz bir sergi planlanıyor! City of Paris tarafından düzenlenen CAPITALES Sokak Sanatı sergisi kentin sokaklarında 60 yıllık serüven boyunca muhteşem bir görsel yolculuk vadediyor! Sokak sanatı 50 yıldan fazla bir süre, dünyanın dört bir yanındaki duvarları, genellikle bizi düşünmeye sevk eden sosyal meseleler hakkında eserlerle süslendi. 70’’ten fazla sanatçının bu eserlerinin sergileneceği bu etkinlik Hotel De Ville’de. Miss Tac, Bansky, Invader gibi bu akımın en büyük sanatçılarının da eserlerinin yer aldığı bu sergi ücretsiz.

paris sanat fuari sokak sanati

Bu önemli retrospektif sergi haberinden sonra, sıra yazımın 2. Bölümüne geldi. Önceki yazımda, sizlerle İsviçre, Amerika, Hollanda, Madrid, Londra ve Paris’te önümüzdeki aylarda düzenlenecek fuarlardan bahsetmiştim. Şimdi sıra Londra, Los Angeles, New York, Yeni Delhi, Miami ve Meksika’da.

1- Frieze Sanat Fuarı / İngiltere & Amerika

Her yıl, Londra, Los Angeles, New York ve Seul’de düzenlenen FRIEZE modern sanat odaklı. Seul’de Pazartesi günü sona eren fuarın, bundan sonraki ilk etkinliği 12-16 Ekim 2022 tarihlerinde Londra The Regent’s Park’ta.

los angeles ve newyork frieze sanat fuari

The Mayfair Townhouse, fuarın önerilen otelleri arasında. Ben bu otelde kalmadım ne yalan söyleyeyim ama İngiliz dostlarımdan sıkça adını duyduğum bir otel.

Mayfair konsept hotel

Frieze Los Angeles ise 16-19 Şubat 2023’de Santa Monica Havalaanında düzenlenecek. Frieze New York hakkındaysa tarihler ve mekan açıklanmadı. Sanırım Kasım ayı gibi belli olacaktır.

2- Armory Show / Amerika

New York şehrinin en önemli sanat fuarları arasında sayılan The ARMORY SHOW sanatseverler için önemli bir tarihe sahip. Adını, 1913 yılında gerçekleşen, Amerika’da türünün ilk örneği olup, Avrupa’nın trend sanatçılarını bir araya getiren modern sanat sergisinden almış.

new york armory sanati fuari

81 yıl sonra, bu efsanevi serginin onuruna The Armory Show başladı. Artık New York’taki en iyi sanatçılarını öne çıkarıyor ve şehrin en iyi yeteneklerini küresel sahneye çıkarmak için yıllık sonbahar fuarının dışında yıl boyunca programlar sunuyor. Bu yıl, 09 – 11 Eylül’de Javits Center’da düzenlenecek bu inanılmaz etkinlikte, dünyanın her köşesinden çeşitli kreatif çalışmalar da yer alıyor.

Londra’daki favori otelim The Covent Garden otelin kardeşi yine Kit Kemp imzalı Crosby Street Hotel New York Soho’da ve yürüyüşle yarım saat mesafede.

new york crosby street hotel sanat konseptli otel

3- India Art Fair / Hindistan

Yolum Hindistan’a hiç düşmedi ama felsefesine hiç yabancı değilim. Her yıl Meera Gandhi beni Hindistan’a davet eder ama bir türlü fırsat bulamam gitmeye. Gel gelelim Uzakdoğu felsefesi ışığında yaptığım pratikler ve hayatıma kattıklarını bir başka yazıda sizlerle paylaşacağım. Şimdi konumuz sanat ?

Delhi’de her yıl düzenlenen HİNDİSTAN SANAT FUARI Güney Asya’nın önde gelen sanat ve kültür etkinliği. Bölgedeki galerilerin %70’nin katıldığı bu fuar kış aylarında yapılıyor ve Güney Asya’daki yaratıcıların çeşitliliğini vurgulayan modern ve çağdaş çalışmalara odaklanıyor.

hindistan sanat fuari eseri

Bu sanat fuarına paralel olarak sene boyunca, çeşitli ara programlar, paneller, toplantılar yapılıyor. Önümüzdeki sanat fuarıysa, 09-12 Şubat 2023’de Yeni Delhi NSIC Fuar alanında düzenlenecek. Hindistan’a hiç gitmediğim için size buradan bir otel önerisi veremeyeceğim ama 5 yıldız otelden başka bir yerde kalmamanız gerektiğini de belirteyim!

4- SCOPE / Amerika

Dünyanın en önemli 10 sanat fuarı listemde 9. Sırada yine Amerika var. SCOPE, New York, Basel ve Florida, Miami Beach’te her yıl üç uluslararası çağdaş sanat sergisi açıyor. 20 yıldan bu yana açılan bu sanat fuarı, daha yenilikçi ve teknoloji odaklı düzenleniyor. Bu yıl gösteri, deneysel hikaye anlatımı ve sanatçı aktivasyonlarını öne çıkaran Yeni Çağdaş Programının 10. yıl dönümünü kutlayacak.

scope sanat fuari merkezi miami

SCOPE etkinliklerinin en güzel yanı, Scope New York fuarının Manhattan’daki Armory Week ile aynı zamana denk gelmesi. Böylece yolunuz New York’a düşerse 2 fuarı birden ziyaret etmeniz mümkün. Scope sanat fuarlarının en yakın tarihlisi, Miami’de. 29 Kasım – 04 Aralık 2022’de düzenlenecek bu sanat fuarı dünyanın her yerindeki saygın galeriler tarafından temsil edilen bilinir veya isim yapmakta olan sanatçıların eserlerinden oluşuyor.

Amerika’da yaşarken, kaç kere gittiğimi hatırlamadığım Miami tam anlamıyla bir otel cenneti. Ancak bu fuar için benim otel tavsiyem Feana Hotel Miami Beach. Art Deco konseptiyle döşenmiş otel, daha ilk açıldığı sene, Forbes dergisinden 5 yıldızı aldı.

Feana hotel miami

5- ZonaMaco / Meksika

2022’de 20. Yılını kutlayan ZONAMACO yıl boyunca Mexico City’de dört etkinlik düzenliyor. Latin Amerika’nın en büyük sanat fuarı platformu olan ZonaMaco dünyanın dört bir yanından çağdaş sanat hayranlarını kendine çekiyor. Başta senede 2 defa yapılan bu etkinlik, zamanla farklı alanlara genişlemiş. Mobilya, mücevher, tekstil ve diğer dekoratif objeler için ZonaMaco Design; antikalar için ZonaMaco Salon; ve eski, modern ve çağdaş fotoğrafçılık için ZonaMaco Photo fuarları yapılıyor.

zonamaco meksika sanat fuari goruntusu

ZonaMaco’yu ziyaret etmek, Meksika’nın zengin ve canlı sanat ortamını keşfetmenin de en iyi yollarından biri. Galerilerin ötesinde, bu fuar, Meksika’nın yaratıcı dünyasını daha da bağlam içine oturtmak için kokteyl derslerinden şehirdeki diğer önde gelen sanat destinasyonlarına rehberli turlara kadar çok çeşitli benzersiz kültürel sohbetler ve etkinlikler sunuyor. Dünyanın en önemli 10 sanat fuarı listemin son sırasıdaki ZonaMaco 08-12 Şubat 2023’de yapılacak.

India Mahdavi’nin tasarımı Condesa DF Hotel, Meksiko’daki tasarım otellerden bir tanesi. Bu otel aynı zaman fuar organizasyonunun da tavsiye otellerinden bir tanesi. Mexico City’e hiç gitmedim o yüzden ben de onların önerilerini kontrol ettim ve en hoşuma gideni Condesa oldu.

Şimdi büyük bir merakla, geçtiğimiz yıllarda Regis Krampf Galeri ile ahşap heykel tasarımlarımla katıldığım, ön izlemesi 17-18 Eylül’de ve genel ziyaretin 19-22 Eylül’de olacağı 17. Contemporary Istanbul Sanat fuarını bekliyorum.

emre erturk contemporary istanbul sergisi

Sanat ve enerji dolu bir sonbahar dileklerimle….

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...