Dünyanın En Önemli 10 Sanat Fuarı

dünyadaki en önemli sanat fuarları

1. Bölüm

Yaz mevsimini çok sevsem de, Eylül ayı benim için, hayatın tatil havasından çıkıp canlandığı bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Öyle ya, sergiler, konserler, tiyatrolar, moda haftaları her şey Eylül’de hız kazanıyor. Contemporary Istanbul modern sanat sergisi çok yakında kapılarını açarken, bu yazımda sizlerle 2022-23 sezonunda dünyanın en önemli 10 sanat fuarı hangileri onları 2 bölümde paylaşmak istedim. Tabii sadece fuar değil. Madem konumuz sanat, o zaman bu fuarları gezerken, konaklayacağınız art konseptli otel tavsiyelerimi de eklemeden olmaz dedim.

Güzel bir sanat yolculuğuna hazır mısınız? Haydi başlayalım. İşte ilk 5 sanat fuarı

1- Art Basel / İsviçre

Dünyanın en önemli 10 sanat fuarı listemin ilk sırasında tabii ki dünyaca ünlü ART BASEL var. İsmine aldanıp da bu fuarın sadece İsviçre’de yapıldığını düşünmeyin. Miami, Paris ve Hong Kong’da da her yıl düzenleniyor. 200’den fazla galerinin ve 4000’den fazla sanatçının katıldığı bu fuar 15-18 Haziran 2023’de düzenlenecek. Modern ve çağdaş sanat severlerin kesinlikle kaçırmaması gerekiyor. Güzel bir ayrıntı daha var. Basel Sanat Fuarı’nın Türkiye VIP temsilcisi de var. Buradan da görülüyor ki ülkemiz de sanatsever ülkeler arasında kabul ediliyor.

Basel Sanat Fuarı

Basel minik bir şehir ancak havaalanının bir kapısı İsviçre’ye bir kapısı da Fransa’ya açılacak kadar da uluslararası. Küçük bir kent ama tipik İsviçre zihniyetiyle oteller çok iyi. İsviçre’de 3 yıldız bir otel bile, çoğu ülkedeki 4 yıldıza denk gelir. Aklınızda bulunsun.

Benim Basel’de size tavsiyem Art House Basel. Merkezdeki bu otel, fuar alanına yürüyüşle 15 dk mesafede. Dekorasyonu insanın içini açıyor. Odaları da İsviçre standartlarına göre hayli geniş.

Basel Tasarım Otel Art House Oda

2- TEFAF / ABD & Hollanda

Avrupa Güzel Sanatlar Vakfı tarafından her yıl New York ve Maastricht’de düzenlenen bu fuarda, güzel sanatlar, antikalar ve tasarımların en iyileri sergileniyor. Dünyanın en önemli 10 sanat fuarı arasında sayılan TEFAF’ın New York fuarı her yıl mayıs ayında. Çağdaş ve modern sanata odaklı bu fuar 12 – 16 Haziran 2023 tarihlerinde New York Park Avenue Armory’de.

EMRE BLOG RESİMLERİ

Uzun yıllar yaşadığım New York’da benim en sevdiğim otellerden bir tanesi tabii ki Jacques Grange imzalı The Mark Hotel. Madison Avenue’daki bu otel fuar alanına sadece birkaç km mesafede. Sahibinin Türk Yahudi cemaatinden İzak Şenbahar’ın olduğu bu oteli sevmem için bir diğer nedense, inanılmaz köpek sever bir otel. Hatta otelin online mağazası ‘Le Shop’da woof woof pet kit isimli şahane pet aksesuarları satılıyor.

7000 yıllık sanat tarihini kapsayan bir fuar olan Tefaf Maastricht ise, Haziran ayında yapılıyor. Özellikle vakfın 35. Yıldönümü olması nedeniyle, fuarda başyapıt tablolardan, mücevher ve seramiğe kadar çok kapsamlı koleksiyonlar sanat severlerle buluşacak.

Bildiğiniz gibi Hollanda çok küçük bir ülke ama güzelliğiyle Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında. Her ne kadar 120,000 nüfuslu Maastricht, Amsterdam kadar popüler olmasa da, birbirinden güzel otelleri var. Bu sanat fuarının konseptine uygun otel tavsiyemse, Kruisherenhotel. 15. Yy’dan kalma bir manastır yenilenmiş ve günümüzde şık bir butik olarak hizmet veriyor. Özellikle yemek salonu görülmeye değer.

15. Yy manastırı içinde Hollanda Maastricht Kruisheren Oteli

3- ARCOmadrid / İspanya

1982 yılında kurulduğundan bu yana, ARCOMadrid dünyanın en iyi 10 sanat fuarı arasında yer almakta. Bu sezon, 22-26 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlenecek olan bu sanat fuarında, Orta ve Güney Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’dan sanatçıların eserleri sergilenecek. Bu yılın odak temasıysa, Akdeniz. Akdenize kıyısı olan ülkelerin sanatçılarının eserlerinin de bir arada yer alacağı ARCOmadrid IFEMA Madrid’de düzenleniyor.

ARCOMadrid dünyanın en önemli 10 sanat fuarı arasında

Detaylara dikkat eden bir ressam ve tasarımcı olduğum için, seyahatlerimde olabildiğince konsept otellerde kalmayı seviyorum. Her ne kadar zincir oteller, kalite vs konusunda daha güvenli gözükse de, ben risk alıp, yeni yerleri keşfetmeye bayılıyorum. Neyse ki içimdeki ses beni hiç yanıltmıyor. Madrid’de enteresan bir tasarım otel tavsiyem var: Urban Hotel. Şehir merkezinde bir butik otel. Buradan ister taksiyle ister metroyla kısa sürede fuar alanına ulaşabilirsiniz.

Madrid'te konsept lüks otel Urban

4- Masterpiece London Sanat Fuarı / İngiltere

Hem sanat hem de tasarım sevenler için görülmesi gereken bir başka sanat fuarı : Masterpiece London. Bu etkinlik her yaz düzenleniyor ve 2010’daki ilk açılışından bu yana antik çağlardan günümüze sanat, mücevher, mobilya ve tasarımın en iyilerini sergiliyor. Sanat fuarında, her kategoride yalnızca en iyi parçaları sağlamak için 27 ayrı inceleme komitesi var. Bu komite aynı zamanda bu becerilerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan mentorluk programı da veriyor. Sanal ortamda, çevrimiçi etkinlikler, podcastlar, panellerin yıl boyu düzenlendiği Masterpiece London sanat fuarı bu yıl 29 Haziran – 5 Temmuz 2023 tarihleri arasında Royal Hospital Chelsea’da açılacak.

Londra Masterpiece fuarı dünyanın en önemli 10 sanat fuarı arasında

Londra da benim sık seyahat ettiğim destinasyonlardan. O kadar çok irili ufaklı otel var ki insan seçmekte zorlanıyor. Ben genelde, arkadaşlarımın evinde kalıyorum ancak kimi zaman özellikle iş seyahatlerimde, otelde kalmayı tercih ediyorum. The Covent Garden butik bir otel. Londra’nın ev sevdiğim mahallelerinden Soho’da. Sahibi aynı zamanda bir iç mimar olan Kit Kemp ve tüm otellerini kendi dekore ediyor. Fiyatları da Londra için gayet mantıklı.

Londrada lüks bir tasarım otel covent hotel

5- Paris Bienali

Dünyanın en önemli 10 sanat fuarı arasında tabii ki 1956 yılında antika fuarı olarak düzenlenmeye başlanan La Biennale Paris bambaşka bir yere sahip. Şurada bir parantez açacağım. Genelde bana bienal nedir sorusu çok gelir. Aslında Latinceden geliyor: Bienni(um) 2 defada 2 ve annus (sene)= bienal : 2 senede bir yapılan. Genelde sanat etkinliklerinde kullanılan bir terim.

Paris’te Grand ve Petit Palais’de düzelenen bu ikonik etkinlik, bu yıl Paris Güzel Sanatlar ve Bienal adı altında 9-13 Kasım 2022 tarihlerinde Corrousel du Louvre’da düzenlenecek. (2023 ve 2024’de yine eski mekanlarına kavuşacak) Eski eserler, eski ustalar, antika mobilya, modern & çağdaş sanat, halılar, seramik, mücevher, Afrika kabile sanatları, Asya Sanatı, İslam Sanatı ve kitaplar da dahil olmak üzere 14 kategoride eserler sanat severlerle buluşacak.

Paris Bienali

Paris! Sanatın, modanın, gustonun merkezi. Bu bienalin şehrin tam merkezinde olmasıysa harika. Çünkü eğer metroya alışık değilseniz, trafik bir rezalet. Benim Paris’te minik adreslerim tabii ki var. Tercihim Yahudi Mahallesi olarak bilinen aslında modern sanatçıların bölgesi Le Marais. Fuar alanına yürüyüş mesafesindeki 4. Bölgedeki Hotel Duo, şahane dekorasyonuyla favori otellerimden.

Paris Le Maraisde Hotel Duo konsept butik otel

Yazmayı çok sevsem de, blogumda kendimi biraz frenleyip, yazılarımı daha kısa tutmaya çalışıyorum. Ama sanat kısa kesmeye veya es geçmeye gelmez, gelemez!! O yüzden, dünyanın en önemli 10 sanat fuarı yazımın ilk bölümünü burada noktalıyorum. Geri kalan 5 önemli modern sanat fuarı bir sonraki yazımda..

Sevgiyle, mutlulukla kalın

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...