Kalem Etek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

geçmişten günümüze kalem etek

Her kadının dolabında mutlak bir kalem etek vardır. Adeta bir can kurtarıcı olan bu ikonik model eteğin fikir babası kim desem acaba aklınıza ilk kim gelir?

Tabii ki, modanın dehalarından Christian Dior. Avrupa’nın geçirdiği iki büyük savaş ve sonraki dönemde yaşanan ekonomik daralma, kıyafetleri de etkilemiş, oldukça sadeleştirmişti. Yoksulluk ve yoksunluğun hüküm sürdüğü bu tatsız zaman diliminden sonra, kadınlar kıyafet seçimlerinde zarafet ve kadınsı görünüm arar hale geldiler. Böylece, Christian Dior’un öncülüğünde New Look akımı ortaya çıktı. New Look akımının en güzel örneklerini nerede görürüm derseniz TIKLAYIN

Geçmişten Günümüze Kalem Etek

Kumaş kullanımında bonkör olan bu akım uzun, kabarık ya da kalem etekler, yuvarlak omuz hatları, ince bel hattının vurgulanması, diz altı ya da bilek üzeri etek boyu ile göğüs kısmı oturmuş peplum detaylı ceketler ile dikkat çekiyordu. (Peplum, ceket, etek, bluz ya da elbiselerde genellikle bel hizasında verev kesilerek eklenen ve fırfırlı bir görünüme sahip kısım).

dior new look kalem etek modasi

Gelgelelim, kadınlar bu sefer de New Look’un fazla kumaşından ve süslü püslü güzelliğinden sıkıldılar. İmdatlarına yine bu akımın babası Christian Dior yetişti ve 1954 yılında H-Line koleksiyonuyla kalem etek moda dünyasına giriş yaptı. H harfindeki gibi bele vurgu yapan ama düz bir silueti temsil eden bu koleksiyondaki kalem etek dikkati kalçalara ve kadınların doğal ve güzel kıvrımlarına çekerek, günümüze kadar kadınların dolaplarının vazgeçilmez parçaları arasında ilk sıralara yerleşti.

Christian Dior’un bu efsanevi modelini Hollywood çok sevdi. Grace Kelly ile lüks ve şık görünüme bürünen kalem etek, Sophia Loren’in üzerinde askılı üstler ve dar ceketlerle seksapeli yansıttı. Audrey Hepburn siyah ile sade şıklığı gösterirken, Marilyn Monroe kalem etek ile estetiği yeniden tanımladı. Bu modelin bu kadar popüler olmasının nedeniyse hem bacak uzunluğunu hem de kadınsı bir silueti vurgulaması.

marilyn monroe kalem etek

2000’li yıllara geldiğimizde kalem etek, Kim Kardashian’ın favori parçası bodycon (vücudun göğüs kenarından alt kenarına kadar vücuda sıkı sıkıya yapışan tek parça elbise) için öncülük yaptı.

kim kardeshian bodycon elbise

Kalem Etek Nasıl Kombinlenir?

İkonik bu parçanın kullanımı biraz zor. Çünkü dar olduğu için hareketi kısıtlıyor ve fazla seksapelli olduğu için, kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Klasik bir kalem eteğin en iyi eşlikçisi ipekli bluzlar, kaşmir kazaklar ve çarpıcı stiletttolar. Üzerine giyilecek kısa bir ceket ve şık bir çantayla mükemmel görünümü yakalamak çok kolay. Ben kalem etekle en çok structured diye anlandırılan sert formlu çantaları yakıştırıyorum. Emré NewYork LUCKY FLAP BAG modeli zincirli ve kapaklı çantalarla şıklığınızı daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

Kalem etek, dikkati bel ve kalçalara çektiği için, kilodan bağımsız olarak vücudun orantılı olması çok önemli. Basen kısmı dar olduğundan, özellikle göbek sorunu taşıyanların, bu bölgeyi kapatıcı kazak veya üstler kullanması gerekli. Aynı şekilde basenleri geniş olan kadınlar, ceket boyunu biraz daha uzun tutarlarsa, bu kusurlu bölümleri başarıyla kamufle etmiş olurlar. Tabii son yıllarda moda olan ekstra geniş kalçalar ve süper ince bel modasını seviyorsanız o zaman sorun yok tabii.

Günümüzde Kalem Etek Kombinleri

Günümüz modern kadını için ister klasik ister desenli kalem eteklerle sayısız kombin yaratmak mümkün.

Günlük şıklık için desenli kalem etek seçiyorsanız, şık bir yağmurluk ya da trençkot ile kombinleyebilirsiniz.

kalem etek modelleri

Işıltıyı severim, eteğim payetli olsun diyenlerdenseniz; bluzunuzu, aksesuar ve ayakkabılarınızı daha sade tercih edin derim. Hatta eteğinizin rengine uyacak sade bir t-shirt ve şık bir sneaker ile trendy şıklığı yakalayabilirsiniz.

Payet etkileyici olsa da, dantel kadar feminen görünümü destekleyen bir kumaş yok diye düşünüyorum. Dantel, doğası gereği detaylı bir kumaş. Dantelden yapılmış bir kalem eteği farklı şekillerde kombinlemek mümkün. Kimi zaman dantel bluzlarla kombinlense de benim tercihim sade bir ipek gömlek veya vücudu saran kaliteli kaşmir bir kazak. Ancak her şekilde, ayakkabı olarak tabii ki stiletto.

payetli kalem etek

Kurumsal hayatta en çok tercih edilen giysilerden olan kalem eteği, diz kapağı seviyesinde veya dizleri örtecek şekilde giymenizi tavsiye ederim. Üzerine aynı kumaştan veya kontrast renkten bir ceketle kullanabilir ve siyah topuklu ayakkabılarla tamamlayabilirsiniz.

deri kalem etek ve ipek bluz kombini

Diyelim, sofistike ve iddialı görünmek istiyorsunuz. O zaman tabii ki seçiminiz kaliteli bir deri kalem etek olmalı. Balıkçı yaka kazak ve şık yüksek topuklu çizmelerle dikkat çekici bir şıklığa hazır olun.

Kısaca toparlayacak olursam

  • Sofistike ve trendlere uygun bir görünüm için kalem eteğinizin dizlerinize kadar veya dizlerinizin altında olmasına dikkat edin.
  • Deri, payet ve dantel gibi cesur kumaşları klasik renklerdeki sade parçalarla dengeleyin.
  • Kalem eteğin yarattığı feminen figürü topuklu ayakkabılar veya topuklu çizmeler giyerek vurgulayın.

Bir başka stil önerileri yazımda görüşmek üzere…

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...