Kış Aylarında Kedi Bakımı – 10 İpucu

Kış mevsimi geldi bile. Havaların her geçen gün soğumasıyla dolaplardan en sıcak kazaklar, yumuşacık terlikler ve rahat pijamalar çıkıyor. Bizler soğuklara karşı önlemlerimizi alırken, aynı zamanda kış aylarında kedi bakımı için yapmamız gerekenleri de unutmamalıyız.

Şimdi “kedidir o, nasılsa her yeri tüyle kaplı” demeyin, çünkü aslında bu sevimli canlar çok kolay üşüyebiliyorlar.
İster evden hiç ama hiç çıkmasınlar, ister arada bir dolaşıp geri dönsünler, eğer soğuk bir yerde vakit geçirirlerse kolaycacık üşütür, hastalanırlar.

Bu sevimli dostlarımızın rahatlığı ve mutluluğunun, evcil hayvan sahipleri için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Gelin kışın kedi bakımı konusunda dikkat etmemiz gerekenleri gözden geçirelim.

1- Evin Isısını Doğru Ayarlayın

Tamam biliyorum, son yıllarda doğalgaz fiyatları aldı başını gitti üstüne de bu Ukrayna savaşı çıkınca rezervler de hızla tükeniyor. Bizler belki üzerimizi kalın giyinerek veya battaniye altında güzelce kıvrılınca soğuğu hissetmiyor olabiliriz ama gel gelelim, kedilere kıyafet giydirmek pek de akılcı değil, zaten birçoğu da nefret ediyor. Kediler yere yakın hayvanlar. Dolayısıyla, zeminden gelen soğuğu hemen hissediyorlar. Bu nedenle, eğer eviniz halıyla kaplı değilse, kombinin veya radyatörün ısısını biraz yüksek tutmakta fayda var. Aynı şekilde, sokağa çıktığınızda da evin soğuyup buz gibi olmaması gerekiyor ki patili dostlarımız hastalanmasın.

2-Konfor Her Şeydir

Kediler, köpeklerin aksine, dediğim dedik hayvanlardır. Akıllarına estiği gibi davranırlar. Özellikle dinlenmek istediklerinde, kendilerine ait bir alan isterler. Bu bir kutu olabilir, bir minik kulübe olabilir ama en güzeli Emre NewYork tasarımı özel EVCİL HAYVAN ÇANTALARINDAN biri olabilir. Kaloriferin yakınına yerleştireceğiniz bu çantanın içine bir de yumuşacık battaniye koydunuz mu kedinizin şahane bir kış geçirmesi garanti.

3- Doğru Beslenme

Kış aylarında kedi bakımı konusunda önemli noktalardan bir tanesi de beslenme. Gerçi kediler biraz pis boğazdırlar. Ancak verdiğimiz mamaların onları mümkün olduğunca beslemesi gerekir. Yeterli ve doğru şekilde beslenen kediler hem ısınmak için gerekli enerjiyi alırlar hem de tüyleri kalın ve sağlıklı olur.

kışın kedi bakımında beslenmenin önemi

4- Hareket Şart

Tıpkı insanlar gibi kediler de hareket ettikçe ısınırlar. Ancak onların hareket etmeleri için sizin de biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Çünkü günde 14 saatten fazla uyuyan kediler, eğer miskinlik etmeye başlarlarsa hem kilo alırlar hem de daha kolay hastalanırlar. Kedinize özel vakit ayırmanız, onunla oyunlar oynamanız kış akşamları için harika bir eğlence. Bazı kediler yün yumaklarıyla oynarken, bazıları lazer oyuncaklar kimisi de kedi tünelleri ve benzeri engellerin bulunduğu parkurlarda koşturmayı sever. Burada karar veren siz değil tabii ki kediniz. Unutmayın kışın kedi bakımı için hareket mutlaka şart.

kış mevsiminde kedi bakımı için hareket şart

5- Isıtıcılara Dikkat

Kediler çok çeviktir. Çok hızı hareket ettiklerinden, kimi zaman yollarına çıkan her şeyi yıkıp dökebilirler. Minicik bir sinek bile, onları bir anda uçan kedi haline getirebilir. Bu yüzden, özellikle sabitlenmeyen ısıtıcılar hem kediniz hem de sizin için ciddi tehlike kaynağıdır. Bu tip ısıtıcıların kedilerin olduğu ortamlarda kullanılmaması veya bir yere sabitlenmesi gerekir. Aynı şekilde mumlar da çok tehlikeli. Dekoratif amaçlı minicik o mumların bir darbeyle yere düşüp yangın çıkarma olasılığı çok büyük. Şömineler tüylü dostlarımız için gerçek bir tehlike ama önüne konan bir kapakla bu tehlikeyi bertaraf etmek çok kolay.

kış mevsiminde kediler daha uzun uyur

6- Cilt Sağlığı

Kışın bizim ellerimiz, ayaklarımız çatlar da kedilerin aynı sorunları olmaz mı sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Tüylerine rağmen, onların da cildi tıpkı bizim gibi soğuktan etkilenebilir. Düşük nem ve soğuk hava, kedilerin cildini kurutur. Eğer aşağıdaki işaretlerden bir tanesi bile kedinizde varsa, o zaman istikamet tabii ki veteriner.

  • Deride kırmızılık
  • Tüylerde kepek
  • Tüy diplerinde kabuklanma
  • Normalden fazla kaşınma veya kemirme (özellikle patiler)
  • Ciltte yaralar

Bu arada Omega 3 vitamin takviyesi de çok yararlıdır ama deriye sürülecek pomat için, mutlak veterinerinize danışmanız gerekir. Ayrıca KIŞIN KÖPEK BAKIMI yazımda paylaştığım gibi hindistan cevizi yağıyla da masaj yapabilirsiniz.

kış aylarında kedi bakımı ve cilt hastalıkları

7- Mikroçip

Aralık 2022 sonuna kadar, tüm evcil hayvanlar mikroçip takılması kanunen gerekli. Ocak 2023 itibariyle, eğer tüylü dostunuzun çipi yoksa, veterinerler hizmet vermeyecek ve de ciddi cezalar söz konusu. Kimi evcil hayvan sahipleri bu çiplere karşı ancak, kaliteli bir çip kediniz için hayat kurtarıcı olabilir. Düşünün, bir şekilde pencereniz açık kaldı ve kediniz kaçtı, gitti bir yere sığındı. Bulan kişinin size ulaşması bu çip sayesinde çok kolay. Aynı zamanda, bir de yazın eğlence için alınıp sonra sokağa terkedilen hayvanlara da bir umut kapısı. Yok öyle al, iki ay gönül eğlendir sonra da sokağa at! Bu yüzden tavsiyem hala vakit varken, evcil hayvanınıza kaliteli bir çip taktırmanız.

8- Pireler

Kışın pire olmaz şehir efsanesine sakın inanmayın. Tamam bu illet, yazın daha fazla ama bu demek değil ki soğukta pire olmaz. Dışarısı çok soğuk olduğunda, pireler sıcak yerlere kaçmak için fırsat kollarlar. Kışın kediler hiç dışarı çıkmasalar bile, pireler sizin üzerinizde bile eve girebilirler. O yüzden dört ayaklı dostlarımızı düzenli bir şekilde kontrol etmek ve dış parazit aşılarını ihmal etmemek kış aylarında kedi bakımı için olmazsa olmazlardan.

kis aylarinda kedi bakimi veteriner

9- Uyku Çok Önemli

Kış aylarında hepimiz biraz daha fazla uyumayı severiz. Kış mevsiminde kediler de çok uyuyor gibi gözükse de endişelenmenize gerek yok. Çünkü, kedilerin kışın gün boyunca on iki, on altı hatta yirmi saat uyuması tamamen normal. Ancak, tüylü dostunuz uyanıkken uyuşuk davranıyorsa, normalde olduğu gibi yemek yemiyor, su içmiyor, sizinle de hiç iletişim kurmuyorsa, o zaman dikkatli olmanız gerekiyor. Kedinizi yakından takip edin, eğer bu durum sürüyorsa, yine veterinerinize bir ziyaretin vakti gelmiş demektir.

kis aylarinda kedi bakimi uykuya dikkat

10- Sevgi Her Şeydir

Kediler hassas ve duygusal olarak karmaşık yaratıklar. Dışardan bakıldığında bağımsız, aklına estiği gibi davransalar da aslında onlar da her canlı gibi sevgiye ve ilgiye muhtaç. Aynı insanlar gibi kışın kediler de mevsimsel depresyona da girebiliyorlar. Mevsim değişikliklerinin ruh hallerini etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış. Bunun nedenlerinden bir tanesi, kışın güneşi çok fazla görmemeleri olabilir. Eğer kediniz kış aylarında melankolik, hüzünlü oluyorsa, sizin onunla daha fazla ilgilenmeniz gerekir. Örneğin onlara yeni bir oyuncak alabilirsiniz. Veya sevdiği lezzette ödül mamalarıyla mutlu edebilirsiniz. Yeni bir oyun öğretip onunla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Tüm bunlar, kedinizi olası kış melankolisinden uzak tutacak ve tüm mevsim boyunca keyfinin yerinde olmasını sağlayacak.

kis aylarinda kedi bakimi kedi sevmek

Yeni yıl coşkusu, bembeyaz kar, battaniye altında sıcacık şekerlemelerle geçen kış gibisi yok. Kış aylarında kedi bakımı için gerekli önlemleri alın, kediniz de tıpkı bizim gibi soğuk ayların keyfini güzelce çıkartsın.

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...