Mevsimine Göre Çoraplarda DEN Seçimi

mevsimine göre çorap denyeleri

Mevsimine göre giyinmek şık olmanın vazgeçilmez unsuru. Eskiden renkler bile kışlık / yazlık diye ayrılıyorken, artık sezonlar birbirine mi karıştığından yoksa insanların kalıplarını kırmasından mı bilmem, bazı kurallar geçerliliğini yitirdi. Ama mevsimine göre çoraplarda den seçimi her zaman güncel. Peki çoraplarda den nedir, mevsimine göre hangi den çorap tercih edilmelidir?

Gelin birlikte kısaca göz atalım.

DEN (Fransızca denier’nin kısaltması) malzemenin kalınlığını belirtmek için kullanılıyor. Çorap dışında, bu ölçü birimi günümüzde sadece motosiklet kıyafetleri veya at battaniyeleri için kullanılıyor. Genel anlamda DEN numarası ne kadar düşükse, çoraplar da o kadar incedir. Bizim konumuz mevsimine göre çoraplarda den seçimi olduğu için hangi den numarasının nasıl göründüğünü bilmeniz yeterli.

çoraplarda den numaraları ve görüntüleri

8 – 10 Denye Çoraplar: Yaz için mükemmel seçim

Genelde çok lüks markalar haricinde 5 den ultra ince çorap bulmanız neredeyse olanaksız. Genelde, yazlık çoraplar 8 ile 10 den arası olur. Çok ince olduğu için neredeyse görünmez olan bu çorapları tabii ki yaz aylarından başka mevsimde giymek mümkün değil. Aslında bunlar bir anlamda fondöten gibi. Ayrıca bacakların birbirine sürtmesini de engeller. Fakat eğer açık havada ve güneş altındaysanız, giymeden önce güneş koruyucu bir krem sürmenizi öneririm. Tabii çok çabuk kaçtıklarından dolayı, giyerken elinize eldiven giymeniz de iyi bir fikir. Zaten en fazla 3 giyimlik ömürleri olduğu için, yanınızda mutlak yedek bir tane bulundurmanız akıllıca olur.

coraplarda den yazlik

12 – 20 Denye Çoraplar: İlkbahar & Yaz için

İlkbahar ve yaz mevsimine göre çoraplarda den kalınlığı daha çok 12 -20 arasıdır. Bu skaladaki çoraplar da zar zor görünür ve bacakları kusursuz gösterir. Ancak unutmayın özellikle ten renklileri şeffaftır o yüzden dövmeler ve lekeleri kapatmaz. Ofis kullanımı için 20 Den kalınlık idealdir ve dikkatli bir şekilde kullanırsanız, 4 bilemediniz 5 defa giyebilirsiniz.

30 Denye Çoraplar

Şeffaf ve mat arası olan 30 denye çoraplar, serin sonbahar günleri için idealdir. Ten renkli olanlar cildi parlak gösterirken, siyahlarsa çok opak durmaz. Bu nedenle hem ilkbaharın ilk aylarında hem de sonbahar mevsiminde çoraplarda den için en ideal kalınlık 30 numaradır

30 denye corap

40 – 50 Denye Çoraplar: Yarı Opaklar

Havalar soğumaya başlarken, çekmecelerden çıkmaya başlayalanlar 40-50 den arası yani yarı opak çoraplardır. Dizlerin göründüğü bu yarı opak çoraplarda siz siz olun asla ten rengi kullanmayın. Anında büyükanne görünümüne bürünürsünüz. Halbuki siyah ve renkli çoraplar görünüşünüze hem gençlik hem de modernlik katarlar. Şık pardesüler ve ayakkabılarla rahatlıkla kombinleyebilir hatta eşarp veya şapkayla da zenginleştirebilirsiniz.

coraplarda den yari opak

60 – 80 Denye Çoraplar: Sıcak Tutan Opaklar

60 DEN’den itibaren çoraplar opak kabul edilir. Naylon, likra ve elastan gibi mikro elyaflardan yapılan opak çoraplar hem günlük hem de ofis kullanımı için idealdir. Kalın olduğundan kolayca yırtılmaz ve dayanıklıdırlar. Ciltteki lekeleri de örten bu çoraplarda yine çok sayıda renk seçeneği mevcut olduğu için, kombinlerinizi rahatlıkla farklılaştırabilirsiniz.

100 Denye ve Üzeri: Full Opaklar

Neredeyse tayt diyebileceğim 100 ve üzeri denye çoraplar hem elbiseler hem de eteklerle mükemmel eşleşiyor. Kalın oldukları için bacaklarınız üşümez. Ancak unutmayın, 120 den eğer çok iyi elastan değilse, el örgüsü gibi durabilir. Tabii bir de soğuk kış günleri için termal çoraplar var ki, özellikle kış mevsiminin ağır geçtiği şehirlerde olmazsa olmaz.

coraplarda den opak corap
Burada bilinçli moda için bir hatırlatma yapmak istiyorum. Giyim konusunda sürdürülebilirliğe dikkat ediyorsanız, tercihen 40 DEN ve üzeri çorap tercih edin. İstediğiniz kadar dikkatli kullanın, elle yıkayın yine de 40 den altı çoraplar neredeyse tek kullanımlık ürünler. Ve bu ürünler maalesef doğada çözünebilir olmadığı için ekolojik olarak doğaya zararlı. 

Bu arada Amerikan firması SHEERTEX kesinlikle kaçmayan ve yırtılmayan çoraplar yapmaya başladı. Hatta TIME dergisinin gelmiş geçmiş en iyi icatlarından biri seçilmiş. Bazı kadın arkadaşlarım Amerika’dan sipariş veriyorlar. Daha Türkiye’ye gelmemiş ama yakında eminim burada da satışa sunulur.

Mat mı Parlak mı? Hangisi Daha İyi?

Son yıllarda birçok kadın, doğal göründüğü için mat çorapları tercih ediyor. Özellikle koyu renklileri küçük kusurları gizlemekte ve bacakları ince göstermekte çok başarılı. Aynı şekilde, dikkati bacaklara çekmediği için ofis kıyafetleri için en uygun seçim.

Öte yandan, bacaklarınıza dikkat çekmek istiyorsanız o zaman tercihiniz parlak çoraplar olmalı. Bu çoraplar, özellikle ten renkliler, bacaklarınızı pürüzsüz gösterir, kıvrımları ve bacak kaslarınızı vurgularlar. Eğer kendinizi çekici hissetmek istiyorsanız mükemmel bir seçimdir. Ancak çok abartmayayım daha sade olayım derseniz, saten görünümlü çorapları tercih edin çünkü bunlar, hem gizler ama aynı zamanda vurgular.

Bir başka stil önerileri yazımda görüşmek üzere

Sevgilerimle…

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...