Modanın Yeni Trendi: Pembe Renk

pembe renk içeren kıyafetler dergi görüntüsü

Bugünkü yazım NEW YORK SOCIAL DIARY koleksiyonumda ön plana çıkarttığım, son yıllarda modanın kraliçesi olan pembe renk hakkında. Son yıllarda inanılmaz popüler olan pembe rengi, aslında benim senelerdir her sezon koleksiyonlarımda yer verdiğim bir renk.

Bunun nedeni çok basit. Öncelikle pozitif duygular yayıyor. Yapılan araştırmalara göre, kan basıncını, kalp atış hızını düşürdüğü, stres ve kaygı duygularını azalttığı gözlemlenen pembe renk zihin ve beden üzerinde de sakinleştirici etkiye sahip.

Duygusal dengeyi ve esenliği desteklediği için, başta moda olmak üzere, günümüzde dekorasyon, teknoloji gibi çok çeşitli alanlarda sıkça karşımıza çıkıyor.

Çocukluğumdan bu yana çok sevdiğim pembe rengi, benim için enerji, neşe, ve romantizmin sembolü. Açık tonları, yumuşak ve nazik bir görünüm yarattığı için genellikle kadınlara yakıştırılıyor ama doğru tonu bulmak kaydıyla, erkekler de rahatlıkla pembeyi kullanabilir.

Emre NewYork ve Pembe Renk

2023 koleksiyonumda, hem siyah kapitoneyi hem de pembe düz deriyi bir arada kullandım. Bir yanda, siyahın asaleti kapitonenin şıklığı, bir yanda, enerji veren pembe deri. Bu iki renk, ana kombinasyonlardan bir tanesi ama işin güzel tarafı uyumlu üçüncü bir renkle de harika eşleştirebilirsiniz. Örneğin, beyaz, krem ve gri. Daha kapsamlı bilgi için Renkli Çanta Kombini İçin Stil Önerileri yazıma göz atmayı unutmayın.

pembe renk cantalar

Pembe Rengin Tarihçesi

14 Şubat Sevgililer Gününe sayılı günler kala, her taraf yine pembe rengine bürünecek ve kasvetli kış aylarında içimizi ferahlatacak. Sevginin ve aşkın sembolü olan bu renk birçok kültürde de yer alıyor. Çin ve Japonya’da, pembe sevgi, huzur ve mutluluk ile ilişkilendiriliyor. Çin’de pembe, bebekler için kullanılan bir renk olarak kabul ediliyor ve anne ile bebek arasındaki o saf sevgiye atıfta bulunuyor. Temizliği ve arınmayı ifade ettiği Hindistan’daysa, dini veya kutsal olaylarda kullanılıyor.

Güney Amerika’da, pembe genellikle yumuşak bir renk olarak genellikle kadınlar tarafından tercih edilirken, Afrika kültürlerinde genç kızlar için kullanılıyor ve genç ergenliğe geçişi simgeliyor.

Romantizmin bir sembolü olmasının bir diğer nedeniyse, çiçekler arasında en sık rastlanan renk olması. Gül, lale, orkide gibi aşkı betimleyen tüm çiçeklerin pembe ve tonlarında çeşitleri, her şubat ayında çiçekçilerin vitrinlerini süslüyor.

Pembenin rahatlatıcı ve huzur etkisi nedeniyle, şifa ile de ilişkilendiriliyor. Bu nedenle genellikle hastanelerde ve sağlık bakım ortamlarında kullanılıyor.

Pembe Renk Seven Ünlüler

Tarih boyunca pembe rengiyle ilişkilendirilen birçok ünlü sima var. İşte ilk etapta benim aklıma gelen ünlü isimler

Coco Chanel: Bu yıl, New York Social Diary kullandığım pembe tonun aynısıyla bir koleksiyon hazırlayan dünyaca ünlü modaevi Chanel’in kurucusu Gabrielle (Coco) Chanel de gerçek bir pembe sever. Kendi kıyafetlerinde de, siyah, beyaz ve pembeyi tercih eden ünlü modacının en bilinen parçalarından pembe döpiyesi, zamansız koleksiyonunun bir parçası olarak, yıllardır mağazalarında satışta.

pembe renk 1

Hayatı, bir peri masalı gibi başlayan ve trajediyle sona eren Lady Diana, pembeyi çokça kullanan bir başka dünyaca ünlü sima. Hem günlük hem de resmi davetlerde, sıkça giydiği pembenin farklı tonlarındaki elbiseleriyle Romantik Prenses ünvanını alan, Galler Prensesinin en unutulmaz kıyafetlerinden bir tanesi de Gianni Versace imzalı bu döpiyes

Aşkın, tutkunun beyaz perdedeki en önemli sembollerinden Marilyn Monroe ve “Erkekler Sarışın Sever” filminde giydiği pembe elbise, tüm moda ve sinema severlerin hala hafızasında.

Marilyn Monroe Erkekler Sıcak Sever Filmindeki pembe renk elbisesi

Stil dedim, aşk dedim, tutku dedim ancak pembe rengi seven bir başka ünlü de, Rock & Roll kralı Elvis Presley. Sahne kıyafetlerinde genelde pembenin tüm tonlarını kullanan Kral’ın, mezarının da bulunduğu Graceland müzesindeki 1955 model Cadillac’ı da pembe.

Elvis Presley 1955 pembe renk Cadillac arabası

Romantik Prenses Lady Diana’nın yakın arkadaşı Elton John da ciddi bir pembe düşkünü. Piyanosundan tutun da kıyafetlerine, aksesuarlarına kadar her yerde pembenin her tonunu kendine özgü stiliyle başarıyla kullanıyor.

Spice Girls grubunun bir zamanlarki solisti, bugün moda ikonu Victoria Beckham, pembenin çeşitli tonlarından oluşan Hermes Birkin çanta koleksiyonuyla sıkça moda sayfalarında yer alıyor. 2 milyon dolarlık değerinde Hermes koleksiyonu olan Beckham’ın 150,00 dolarlık devekuşu Pembe Birkin’i de en değerli parçalardan.

elton john ve victoria beckham pembe renk kıyafetler içinde

Sevgili Dostlarım,

Görülüyor ki, pembe rengi bu yıldan itibaren uzun bir süre, dolapların baş aktörlerinden biri olacak. Verdiği neşe, huzur, enerji ile, sadece modada değil aklınıza gelebilecek her alanda karşımıza çıkan pembe, benim gelecek koleksiyonlarımda da farklı şekillerde yer alacak.

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Yorum

  1. Pembe renk ancak böyle akıcı ve güzel anlatılabilir. Koleksiuon renklerinde de pembeye yer vermek ile çantalar daha bir zarif olmuşlar … Pembede kırmızı siyah bej ve beyaz gibi klasik tehkler arasında bu yazı ile daha çok farkındalık kazandırdın, teşekkürler

    1. Beğendiğinize sevindim. Pembe aslında zor bir renk gibi gözükebilir ancak doğru eşleştirmelerle harika sonuçlar veriyor. İşin sırrı bu rengi nasıl nerede ve ne kadar kullanacağını bilmekte:))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...