Ofis Kıyafetleri İçin Stil Önerileri

kadınlar için ofis kıyafetleri

Birçok kadın arkadaşımdan, çalışma hayatlarında iş için giyinmenin ne kadar zor olduğunu duymuşumdur. Ofis kıyafetleri kuralı, şirket politikasına göre ufak farklılıklar gösterse de genel geçer bazı kurallar her yerde aynıdır. Doğru eşleştirmelerle, az sayıda parçayla bile çok şık kombinler elde etmeniz mümkün.

Vitrinlerde o kadar fazla çeşit var ki insanın aklının karışması normal. Profesyonellik ile stil arasındaki mükemmel dengeyi bulmak zor olabilir. İşte bu yazımda, şık, ama ortama uygun ofis kıyafetleri nasıl olmalı, hangi aksesuarlar seçilmeli, kombin tavsiyelerim gibi püf noktalarını içeren bir rehber paylaşmak istedim.

Ofis Kıyafeti Nedir?

Birçok ofis ve kurumsal etkinlik için resmi bir kıyafet kuralına bağlı olarak tanımlanan iş kıyafetleridir. Akıllı ve sofistike görünen profesyonel bir giyim tarzını ifade eder. Erkekler için genellikle bir takım elbise gereklidir. Kadınlar açıkçası daha şanslı. Çünkü iş kıyafetlerini çeşitli şekillerde yorumlayabilirler. Pantolonlu ve etekli takımlar ideal olsa da şık tamamlayıcı parçalar ve elbiseler de ofis kıyafetleri alışveriş listenizde yer alabilir.

Ofis Kıyafetleri stil olarak iki ana kategoriye ayrılır: gündelik ve resmi iş kıyafetleri. Bu ikisi birbirlerinden bayağı farklıdır. Bu nedenle, hangi ortam için hangisini tercih etmeyi bilmeniz ve bunu nasıl uygun şekilde seçim yapmanız çok önemli. Business casual, biraz rahat bir ofis giyim tarzıdır. Son yıllarda aralarında çok büyük şirketlerinde olduğu çok sayıda kurumda, ‘Cuma Şıklığı’ olarak bu stil ofis kıyafetleri çok yaygın. Halbuki, resmi iş kıyafetleri gündelik iş kıyafetlerinden daha sofistike ve genellikle haftanın her gününün yanı sıra müşteri toplantıları ve sunumlar gibi belirli profesyonel durumlarda giyiliyor.

ofis kiyafetleri 3

İster günlük ister resmi hangi stil olursa olsun, öncelikle tüm gün bu kıyafetleri üstünüzde olacağından, içinde kendinizi rahat hissetmeniz çok önemli. Bu nedenle, genellikle bedeninize oturan elbise ve eteklere göre hareket etmesi ve oturması daha kolay olduğundan pantolonlar daha iyi bir seçim diye düşünüyorum. Her ne olursa olsun, çok güzel veya sırf ortam gerektirdiği için, sizi rahatsız edecek kıyafetleri sakın seçmeyin. Çünkü profesyonel ortamlarda kıyafeti çekiştirmek, devamlı düzeltmeye çalışmak hiç yakışık almaz.

İş Görüşmeleri İçin Kıyafet Seçimi

İş görüşmelerinde ilk izlenim çok önemli ve değerli, bunu hepimiz biliyoruz. Mükemmel bir izlenim yaratarak, kendinizi en iyi şekilde lanse etmek için, öncelikle biraz konservatif olun. Beyaz bir gömlek, dar kesim bir lacivert takım elbise, topuklu ayakkabılar az ama orantılı takılar doğru seçimdir. Çanta olarak sert formlu orta boy, fazla dikkati çekmeyen modelleri tercih edin. Unutmayın, burada star parça ofis kıyafetleri, takılar vs değil, sizsiniz. Dikkati sizin çekmeniz gerekli, kıyafetiniz sadece tamamlayıcı bir unsur.

ofis kiyafetleri 2

Resmi Etkinliklerde Hangi Ofis Kıyafetleri Tercih Edilmeli?

Genelde, mesai sonrası gerçekleşen etkinlikler için kokteyl iş kıyafetleri gerekir. Etkinlik için kıyafet seçerken de temkinli yani konservatif olmak da fayda var. Gündelik veya resmi stilden biraz daha rahat, örneğin şık kesimli bir elbise, volanlı kollar, şık bir iğneyle süslenmiş yaka stilinizi güçlendirir. Yüksek topuklu ayakkabılar ve aşırıya kaçmayan takılarla stilinizi tamamlarken, çanta olarak, EMRE NEWYORK POWER CLUTCH benzeri koyu renk portföy modeller tercih edin. Eğer ben elbise giymem diyorsanız o zaman etek ceket veya pantolon ceket kombinlerini tercih edin ama resmi ofis havasından kurtulmak için yakalı gömlek giymeyin, onun yerine dar bir üst seçin. Tabii beklenmedik etkinlikler için yanınızda güzel bir fular bulundurmayı sakın unutmayın.

ofis kiyafetleri 9

Yaz Mevsiminde Ofis Kıyafetleri

Diğer mevsimlerin aksine, yaz aylarında ofis kıyafetleri gerçekten işkence olabiliyor. Hatırlıyorum, çocukluğumda özellikle kadınlar için ince çorap mecburiyeti vardı. Bilmiyorum resmi dairelerde hala var mı ama günümüzde özel sektörde bu tip bir yaptırım olduğunu sanmıyorum. Tabii bu yine de yazın ofiste rahat rahat giyinebilirsiniz anlamına gelmiyor.

ofis kiyafetleri 5

İnce kumaş pantolonlar, elbiseler ve etekler, sezon boyunca sofistike bir iş görünümü elde etmenin anahtarıdır. Masa başında blazer ceket giymek zorunlu olmasa da toplantılar için gün boyunca yanınızda bulundurmalısınız. Keten vb ince kumaşlardan yapılmış, astarsız ceketler işinizi görecektir. Ayakkabı seçimi önemli, ofis ortamlarında burnu açık ayakkabıyı çok tercih etmeyin. Çok gerekliyse, minicik açık burnu olan bir model seçin. Sandalet, parmak arası vs gibi modeller zaten olmaz orası hepimizce malum.

Kış Aylarında İş Kıyafetleri

Kış mevsiminde soğuklarla başa çıkabilmek için, ofis kıyafetlerinizde minik dokunuşlar yapmanız yeterli. Örneğin, bahar aylarında giydiğiniz gömlekleri üste oturan kalın balıkçı yaka kazaklarla değiştirebilirsiniz. Topuklu ayakkabılar yerine, şık botlar, kaliteli bir palto, kalın kumaştan yapılmış takımlar yeterli olacaktır.

ofis kiyafetleri 6

Pantolon Seçimi

Düz paça, çizme kesim, sigaret paçalar ofis kıyafetleri için en uygun stiller. Burada önemli olan, vücut tipinize en uygun modeli ve tabii ki bedeni seçmek. Pantolonunuz aşırı dar kesinlikle olmamalı aynı şekilde aşırı bol stillerden de kaçının. Paça boyu da çok önemli bir nüans. Kıyafetinizle giyeceğiniz ayakkabıya uygun boyda olmasına özen gösterin. Her şekilde sakın paçanızı kıvırmayın, katlamayın onun yerine terziye götürün, düzgün bir şekilde paça boyunu düzelttirin.

Renkler söz konusu olduğunda, siyah, lacivert, gri, çok koyu bordo gibi nötr renkleri tercih edin.

ofis kiyafetleri 7

Etek Seçimi

Etek seçerken dikkat etmeniz birçok nokta var. Önce bedeni. Kesinlikle çok dar olmayacak. Kalem etekler, ofis kıyafetleri için ideal modellerdir. Kalem etekler hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN. Eğer vücudunuz kalem eteğe uygun değilse, o zaman A-Kesim modelleri tercih edin. Ofiste giyilecek etek seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta tabii ki uzunluk. Eteğinizi ya dizinizde ya da altında bitmelidir. Mini etekler ofis ortamı için çok uygun değildir. Eteğinizin yırtmacının çok yukarı çıkmamasına dikkat edin. Aynı şekilde, eteğin çok dar olmaması gerekir ki rahatça oturun veya hareket edin.

Gömlek Seçimi

Pantolon dedim, etek dedim sıra geldi gömleklere. Tabii ilk aklıma gelen klasik yaka önden düğmeli gömlek modelleri. İyi kesim, kaliteli kumaştan üretilmiş ve ütülü bir gömlek ister kadın ister erkeği daima profesyonel gösterir. Beyaz, krem, bej gibi açık tonlarda seçeceğiniz gömleğinizi koyu renk takımlarla kombinleyebilirsiniz. Boynunuza şık bir fular veya ince bir kolye ile tamamlayabilirsiniz. Gömlek yakanızın düzgün durmasına özen gösterin. Pamuklu gömleklerde kolalı olması size kolaylık sağlar. Eğer takım giymiyorsanız, seçtiğiniz alt ile aynı renkte (ceketinizden farklı) bir gömlek tercih edin. Böylece dengeli bir kontrast yakalarsınız.

Elbise Seçimi

İşyerinizde giyeceğiniz elbiseler vücudunuza oturmalı ama aşırı dar olmamalıdır. Uzunluğu da çok önemli. Dizlerde veya hemen altında biten elbiseler, ofis için idealdir. İster kısa ister uzun kollu elbise tercih edebilirsiniz ama kolsuz giymek isterseniz, içinde bir gömlek veya ince bir kazakla, üstüne de şık bir blazer ceketle tamamlayabilirsiniz. Elbiseniz yırtmaçlıysa, bu yırtmacın derin olmamasına dikkat edin.

Takım Seçimi

İster pantolon ceket, ister etek ceket kombini olsun, takımlar resmi ortamda çalışanlar için her zaman ideal seçimdir. Takım elbisenizin mümkün olduğunca sade olmasına özen gösterin. Genelde nötr renkler dediğimiz, siyah, lacivert gri tonları idealdir. Düz kumaş tercih etmenizi öneririm. Şık bir gömlekle tamamlayacağınız takımların altına, tercihinize göre orta veya yüksek topuklu ayakkabılar giyebilirsiniz. Eğer boyunuz çok uzun değilse, babet dediğimiz topuksuz ayakkabılardan uzak durmanızı öneriyorum. Onun yerine çok minik de olsa topuklu ayakkabı giyin.

ofis kiyafetleri 11

Sevgili Dostlarım,

Ofis kıyafetleri seçiminde kıyafetinizi planlamadan önce gündelik mi yoksa resmi mi olduğuna karar verin. Takım elbiseler, şık gömlekler, iyi dikim elbise, etek ve pantolonları dolabınızdan eksik etmeyin. Renkler konusunda biraz tutucu olmakta fayda. Parlak renkleri, dikkat çekici kesimleri tercih etmek yerine, nötr tonlarda ve klasik kesimlerde kalın. Ofis kıyafetleri ancak vücudunuza iyi oturduğu zaman güzel ve profesyonel görünürler. İyi ütülenmiş olmaları çok önemlidir. Aksesuar olarak, büyük göz alıcı küpelerden kaçının ve çok sayıda takıyı aynı anda takmayın. Bilekte şık ince bir saat, kaliteli sert formlu bir çanta, topuklu ayakkabı veya botlar, benim çok sevdiğim inci takılarla ofis şıklığınızı stilize edin.

Kaçınmanız gereken parçalar: kot pantolonlar – çok dar kıyafetler – spor ayakkabılar – göz alıcı aksesuarlar – çok renkli veya desenli kıyafetler – açık ayakkabılar – büyük formsuz çantalar – kısa etekler – derin yırtmaçlar

Hayat kurtaran 3 kombinasyon önerim:

1- Siyah blazer ceket + Gri klasik kesim pantolon + Buz Mavisi Gömlek: Siyah ceketi, lacivertle, gri pantalonu kum rengiyle, buz mavisi gömleği koyu gri, lacivert veya fildişi ile değiştirebiliriniz. Böylece en az 8 farklı kombin elde etmiş olursunuz

2- Buz Mavisi Klasik Gömlek + Lacivert Geniş Paça Pantolon + Siyah Kemer: Buz mavisini fildişi veya nude pembe, beyazla; lacivert pantolonu bej veya antrasit griyle değiştirebilirsiniz. Lacivert ya da siyah bir blazer ceketle tamamlayabilirsiniz.

3- Yüksek Bel Kalem Etek + Gömlek + Blazer: Vücudunuza uygun düz renklerde veya balıksırtı deseninde bir kalem eteği, gri, fildişi, nude pembe veya siyah gibi nötr renklerde, eteğin içine sokulmuş, fit kesim bir gömleği kombinleyebilirsiniz. Üstüne şık bir blazer ceketle şık ama profesyonel bir görünüm elde edersiniz.

Bir başka stil önerileri yazımda görüşmek üzere…

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...