Renklerin Uyumu – Renkler Nasıl Kombinlenir?

renklerin uyumu

Geçenlerde yeni sergim için tuval karşısında, elimde fırçalar çalışırken, bir anda aklıma geliverdi. Birçok arkadaşım sorar hangi renk hangi renkle uyumlu diye. Güzel bir soru. Tabii ki renklerin uyumu çok önemli. Çünkü renkler nasıl kombinlenir bilirseniz hem daha şık gözükür hem de sandığınızdan çok daha verimli ve keyifli alışveriş yaparsınız.

Pandemi sonrası, birçok kişi gibi ben de tüketim alışkanlıklarımı değiştirdim. Daha az ama daha kaliteli ürün satın almaya dikkat eder oldum. Giyimde renk uyumu aslında sanatçı ruhum ve hayal gücüm birleşince benim için çok da zor olan bir kavram değil. Gelgelelim işin bir de bilimsel yönü var. Yani hangi renk hangi renkle uyumlu diye sorduğunuzda cevap o kadar da basit değil.

Aslında hepimizin dolapları ağzına kadar tıka basa dolu. Hatta Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre dolabımızdaki kıyafetlerin sadece %36sını giyiyormuşuz. Gerisi dolap bekliyor! Nedeni çok basit, elimizdekileri birbirileriyle yakıştıramıyoruz, orijinal kombinler yapmayı beceremiyoruz çünkü renkler nasıl kombinlenir bilmiyoruz.

Bildiğiniz gibi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi mezunuyum. Grafik sanatlarda bilinen ve kullanılan bir araç vardır: Renk Çarkı. Hem tablolarımda hem tasarımlarım da hem de imaj danışmanlığı yaptığım projelerde sıkça kullandığım bu araç aslında tamamen bilimsel.

Gelin bu değerli araçla nasıl renklerin uyumu yakalanır hep birlikte bakalım.

Renk Çarkı Nedir?

Sir Isaac Newton, en çok evrensel yerçekimi ve hareket yasaları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır. Ama aynı bilimsel yaklaşımını renge de uyguladığı az bilinir. Renk teorisi adı altındaki çalışmalar yıllardan bu yana sürüyor. Öyle ki onsekizinci yüzyılın sonuna gelindiğinde renk teorisi; psikolojik teorilere ve tipolojilere (insan tiplerini belirleme ve ayırt etme yöntemleri) gittikçe bağlı bir hale geldi. Renk çarkı işte bu bilimsel çalışmaların bir meyvesi. Renk tekerleği veya çarkı, renkler arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Bu bilimsel çalışma biz sanatçılar ve tasarımcılara belirli bir görünüm veya his yaratmak için önemli ölçüde yardımcı oluyor.

renk carki giyimde renk uyumu

Renk çarkı, birincil, ikincil ve tamamlayıcı renklerden oluşur.

Ana Renkler

Renk çarkında ana renkler kırmızı, mavi ve sarıdır. Bunlar diğer renklerin karıştırılmasıyla elde edilemeyen renklerdir. Benzersiz oldukları için de ana renkler olarak isimlendirilirler.

İkincil Renkler

Bu ikincil renkler, doğrudan ana renkler arasındaki bir karışımdan kaynaklanır. İkincil renkler, renk çarkında mor, turuncu ve yeşildir.

Üçüncül Renkler

Birincil renk ve ikincil renk arasındaki bir karışımdan gelir. Genelde tamamlayıcı renk olarak da adlandırılır. Limon Yeşili gibi (sarı + yeşil birleşimi)

Ana renkleri bir arada kullanmak gözü yorar. Bunun yerine ana renklerle ikincil renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Eğer üçüncü bir renk daha eklemek istiyorsanız, o zaman siyah, bej, beyaz veya gri gibi nötr renkleri tercih edin. Aynı şekilde tamamlayıcı renk olarak altın ve gümüş renkleri de düşünebilirsiniz.

Renk Çarkıyla Renkler Nasıl Kombinlenir?

Öncelikle tüm kıyafetlerinizi dolaptan çıkartın. Sonra renk çemberine göre kombinler hayal edin. Bunu yaparken ana renk + ikincil renk veya ana renk + üçüncül renk bağlantısını gözünüzde canlandırın.

Aman dikkat, papağan gibi görünmek istemiyorsanız çok dikkatli olmalısınız. İkincil renklerle kıyafetlerinizi oluşturmaya başlamak için renk tekerleğindeki yakın renklerden ilham alın. Biraz daha canlılık katmak içinse bitişikteki tamamlayıcı renkleri kullanın

Bir rengi, tamamlayıcı rengine yakın iki renkten biriyle eşleştirmeniz yeterlidir. Örneğin mavi ile turuncu veya bordo ile yeşil gibi renkleri birlikte kullanabilirsiniz.

Giyimde renk uyumu için bir başka opsiyon da nötr renklerle parlak renkleri birbirileriyle kombinlemek. Mesela siyahla altın rengi, bejle bayrak kırmızısı gibi. Eğer kıyafetiniz ton sür tonsa renkli aksesuarlarla da canlılık katabilirsiniz. Daha cesur renkler nasıl kombinlenir sorusuna aklıma gelen diğer cevaplar: pembe ve altın, koyu kırmızı ve lacivert, kırmızı ve turuncu. Bir de tabii favorilerimden mor ve sarı.

Tamamlayıcı Renklerin Uyumu

Enerji verici etki için renk çarkının üzerinde taban tabana zıt iki rengi seçebilirsiniz. Ancak burada dikkatli olmanız gerek çünkü sizi olduğunuzdan daha kısa ve kalın gösterebilir.

Eşkenar Renklerin Uyumu

Çok enerjik görünmek istiyorsanız, bu sefer renk diskinin üzerinde eşit mesafedeki 3 rengin uyumunu deneyin. Nasıl mı?

Üç uyumlu renk, birbirinden aynı uzaklıkta olan üç renk tonudur. Onları bulmak için bir eşkenar üçgen (üç eşit kenar) çizmeniz yeterlidir. Üçgenin her noktası, size birleştirebileceğiniz üç rengi gösterir. Örneğin: mor – turuncu – yeşil

hangi renk hangi renkle uyumlu

İki Ton Renk Uyumu

Şık ve sofistike bir etki için siyah, beyaz veya griyi zıt bir renkle birleştirin.

Renk Tonlarını Uyumlu Kullanın

Benzer tonlara sahip birkaç rengin birlikte kullanın. Örneğin: gece mavisi + elektrik mavisi + gök mavisi veya kahverengi + somon + krem. Amacımız degrade renk dediğimiz etkiyi elde etmek. Bu çok yararlı bir ipucu! Bu özellikle kısa boylu ve / veya kilolu kadınlar için çok önemli bir tavsiye. Doğru renk tonlarının kombiniyle göz yanılgısı yaratıp, daha ince ve uzun gözükebilirsiniz.

tamamlayici renklerin uyumu

Pastel Renklerin Uyumu

Eğer romantik ve feminen bir görünüm istiyorsanız, pastel tonlarını birbirleriyle rahatlıkla birleştirebilirsiniz. Örneğin leylak, açık sarı, su yeşili, gök mavisi, ten rengi pembe… Her zaman uyumludur ve istediğiniz etkiyi kolayca elde edebilirsiniz.

pastel renklerin uyumu

En Çok Tercih Edilen Renk Kombinleri

Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Tabii ki her zaman işe yarayan renk kombinasyonları var.

  • Kırmızı, turuncu sarı gibi sıcak renklerle lacivert
  • Bej, gri, koyu kahve gibi nötr renklerle elektrik mavisi
  • Turkuaz, ördek başı, yeşil, su yeşili ve grilerle mor renk
  • Koyu yeşil, gri, kahverengiyle turuncu
  • Lila ve toz pembe
  • Su yeşili ve gri

Bu kombinleri sadece giyimde renk uyumu için düşünmeyin. Aksesuar, çanta ve ayakkabı seçiminizde de uygulayın. Hatta ev dekorasyonu için de size güzel fikirler verebilir.

Giyimde Renk Uyumu İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir defa şunu baştan belirteyim. Her kompozisyon herkese uygun değil. Burada hem vücut yapınız hem de karakteriniz devreye giriyor. Örneğin çok belirgin renk kontrastları silueti kestiği için insanı olduğundan daha kalın gösterebilir. O yüzden vücut yapınızı göz önüne alın.

Bir de renkleri taşımak var. Yani bazı renklerde kendimizi mutlu hissederken, bazı renkleri kendimize hiç yakıştırmayız. Mesela çekingen yapıda biri, güçlü kompozisyonlarda kendini rahat hissetmez. İddialı karakterlerse bunun tam tersi, rengarenk renk kombinlerinde kendilerini enerji dolu hissederler.

İşte imaj danışmanlığı da bu noktada devreye giriyor. Renklerin uyumu hakkında o kadar garip ve saçma tavsiyeler var ki aklım almıyor. Hangi renk hangi renkle uyumlu sorusunun cevabını en iyi, sanatçılar ve yaratıcılık ruhuna sahip olana stil danışmanları verebilir. İmaj ve stil danışmanlığını üstlendiğim çok sayıda projede, her zaman danışmanlık verdiğim kişinin karakteri, yaşam tarzı ve vücut morfolojisini dikkate almaya önem verdim. İmaj danışmanlığı konusundaki sorularınız için benimle her zaman İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Biri size ‘gel seni baştan yaratayım’ dediğinde biraz temkinli yaklaşmanızda fayda var. Stil danışmanının hem sizin karakterinizi çok iyi tanıyor olması hem de renklerin uyumu konusunda keskin bir göze sahip olması gerekir. Çünkü yarattığı renk uyumu çok başarılı bile olsa, kendinizi mutlu hissetmezseniz bu çalışma hiçbir işe yaramayacaktır. Unutmayın moda bir oyundur, kuralları doğru uyguladığınızda kişiliğinizi ortaya koymanın en eğlenceli yoludur.

Önemli olan, farklı ve şık olurken, kendi özgünlüğünüzden asla vaz geçmemek. Modaya uygun olmak için birilerini değil önce kendi iç sesinizi dinleyin sonra da tavsiyelerimi uygulayın.

Yazımı modanın duayeni ‘Mademoiselle’in bir sözüyle noktalamak istiyorum.


coco chanel

“Dünyadaki en iyi renk, size en çok yakışan renktir”

— Gabrielle (Coco) Chanel

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...