Emre Ertürk ile Sanat Terapisi ve Resim Dersleri

emre erturk ile resim dersleri ve sanat terapisi

Sanat terapisi dersleri, sürdürdüğümüz kaotik hayatın için adeta bir can kurtaran. Aslında sanatla terapi Avrupa’da neredeyse yüzyılı aşkın süredir uygulanıyor. İnsanların kendi içlerine dönerek günlük stresten arınmasını amaçlayan resimle terapi yönteminin kökleri Freud ve Jung’a kadar uzanıyor. Aşağıda tüm detaylarıyla anlattığım sanat terapisi ve resim dersleri konusuna geçmeden önce, gelin önce bir bakalım nedir sanat ve şifa arasındaki bu önemli bağ.

Resimle Sanat Terapisi Nedir?

En basit anlatımıyla, bilinçaltının, herkesin içindeki o olağanüstü yaratıcılığıyla birlikte en doğru şekilde dışa aktarılması ve bu yöntemle şifalanması olarak tanımlayabiliriz. Öncelikle yaratıcılık içsel bir yeti, hepimizin DNA’sında olan ama gizli kalan muhteşem bir özellik. İşte bu yaratabilme yeteneğini keşfederek, bir anlamda kendi özümüze dönüş yolculuğu resimle sanat terapisi felsefesi.

Resimle Sanat Terapisinin Faydaları Nedir?

Sanat, düşünce ve duyguları dışa vurmada en etkin araçlardan biri. Sanat ve şifa bağlamında, sanatla terapinin amacı, kişinin bastırdığı duygu ve düşünceleri, bilinç düzeyine çıkarmak ve farkına varmasını sağlamak. Hedef, çeşitli dış etkenler yüzünden, kendi iç sesini duyamayan insanların, duygularının farkına varması, bunları dile getirmeleri ve uygun tepkiler geliştirerek hayatlarının kalitelerini artırmaları.

Özetlersek:

• Çizgilerden ve renklerden yola çıkarak duygulara odaklanmak
• Kişinin bu duygularının farkına varması.
• Bu duyguların sözel ve sözel olmayan biçimlerde ifade edilmesi
• İnsanın, kendinde öfke duygusunu uyandıran durumlar ve verdikleri tepkilerin neler olduğunu fark etmeleri
• Duyguların ifade edilmesi becerisinin gelişmesi
• Kişide olumsuz duygulara yol açan negatif yargıların farkındalığı ve kabulü
• Kaygı ve korkularla yüzleşme ve özellikle kendilerine acı veren duyguların kabulü

gibi insanın ruhuna ve akabinde doğal olarak sağlığına şifa veren bir tedavi yöntemi.

sanat terapisi ve resim dersleri

Resimle Terapi Hikayem Nasıl Başladı?

24 yaşımdayken, cemiyet hayatının tanınmış simalarından manevi annem Sevgili Meral İkizler’in beni Brahma Kumaris ile tanıştırmasıyla başladı benim yolculuğum.

Brahma Kumaris kişisel dönüşüme ve dünyanın yenilenmesine adanmış dünya çapında bir manevi hareket. Amacı, bireylerin dünyaya bakış açılarını maddiyattan maneviyata dönüştürmelerine yardımcı olmak. Hedefi derin bir kolektif barış bilinci ve her bir ruhun bireysel gelişimi.

Burada aldığım eğitimlerle altın çağ öğretisinin ne olduğunu öğrendim.

Sanatın bir bilim olduğu hepimizce malum. En güzel örneklerini de dahi Leonardo Da Vinci’nin eserlerinde görüyoruz. Kozmik ve ezoterik öğretileri, sanatla birleştirmem ise, Brahma Kumaris eğitimlerim sayesinde oldu.

İstanbul, ardından Londra’da sürdürdüğüm eğitimlerimden sonra, New York’a taşındım. Bu süre zarfında bilinç kapılarım aralanmaya başlamıştı.

Güzel sanatlar eğitimime ek olarak, film yönetmenliği alanında lisans programımı alırken resim sergileri açmaya başladım. Ancak her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu eğitimim de 1,5 yıl sonra bitecekti. Hayatıma New York’ta devam etmeyi çok istiyordum. Kader bu ya, ünlü Japon ressam Rima Souki ile yollarımız tam da bu sırada kesişti. Souki, derin kozmik ve ezoterik bilgiler hakkında beni aydınlattı. Kendisiyle Soho’da resim sergileri açtım. Bu sergiler daha sonra da devam etti.

Souki’den aldığım bilgilerle kendimi geliştirmek için farklı alanlara yöneldim. Renklerin Enerjisi, Feng Shui gibi konuları araştırmaya başladım. İnanılmaz ama gerçek, bu konularda ufkumun genişlemesiyle resim yapmaktan daha büyük keyif almaya başladım. Bilinç ve farkındalığın sanat üzerinde ne kadar büyük etkisi olduğunu görünce, kuantum öğretisi ve anjelik ritüeller de ilgi alanıma girmeye başladı.

Bilgi paylaşımıyla farkındalık yolunun nasıl açıldığını bizzat deneyimledim. Sanki üçüncü gözüm açılmıştı.

Yıllar yılları kovaladı. Artık ismi bilinen, tabloları manipülasyona ihtiyaç duymadan, sanat çevresinde sevilen bir ressam olmuştum.

Bu arada kendimi geliştirme yolculuğuma hiç ara vermeden devam ettim. Sevgili Merva Onur’dan transformal nefes eğitimi aldım. Ayrıca, Sevgili İsmail Bülbül’den reiki eğitimi alarak inisiye oldum. Artık, reiki hayatımın ayrılmaz bir parçası, her gün bu çalışmayı kendimde uyguluyorum.

Sanat Terapisi ve Resim Dersleri Nasıl Başladı?

Aslında küçük yaşlardan bu yana öğrenmeye merakım olduğu kadar, bildiklerimi çevremle paylaşmayı severim. Kimi zaman dost meclislerinde, kimi zamansa VAKKO ESMOD gibi ciddi öğretim kurumlarında eğitmenlik şeklinde çalışmalarım oldu.

Sıra, içsel yolculuğum için aldığım bu eğitimlerle, sıra birikimlerimi resim sanatıyla birleştirmek ve paylaşmaya gelmişti. Akademik ve tinsel eğitimlerimle harmanladığım kendime özel bir öğretme tekniği geliştirdim. İşte Emre Ertürk ile Sanat Terapisi ve Resim Dersleri böyle başladı.

Emre Ertürk ile Sanat Terapisi ve Resim Dersleri

İlk derslerde, öğrencimi, pozitif alana sokmak için kendi hayatlarında gerçekleşmesi istediklerini bir deftere yazmalarını istiyorum. Ardından bu olumlamaları tüm kalpleriyle inanarak sesli okumalarını istiyorum.

Bu ritüel, öğrenciyi, belirli bir enerji seviyesine yükseltiyor. Bu tekniğe, hayatımızda bizi yüksek titreşim alanına sokan resim sanatına Emre Ertürk’le ilk giriş diyorum.

Farkındalık yolculuğuna hazır olduğuna inandığım öğrencilerimi, hiç vakit kaybetmeden tuval ve akrilik boyalarla buluşturuyorum. Bu metot, bize özel bir enerji alanı yaratıyor. Aslında bu bir manyetik alan. Bu manyetik alana girmemizle, dersimizin başında dile getirdiğimiz olumlamaları yüksek enerji seviyesine taşıyoruz.

Bu olumlamalar aramızda bir sır. Herkesin kendine özel hayalleri, umutları, idealleri var. Bunları yüksek sesle dile getirmekse aslında öğrencimin içindekileri dışarı çıkartması.

Herkesin içinde var olan yaratmak DNA’sı, Emre Ertürk ile Sanat Terapisi ve Resim Dersleri boyunca ortaya çıkıyor. Öğrenciler, benimle cesaretli ve otantik olmanın yanı sıra, disiplin ve istikrarın önemini deneyimliyorlar. Aynı zamanda, akademik resim tekniklerini de öğreniyorlar.

kişiye özel resim dersleri

Sevgili Dostlarım,

Şunun altını önemle çizmek istiyorum. SANAT HOBİ DEĞİLDİR! Boş zamanları doldurmak için sanat yapılmaz. Boş zamanlarında kitap okurum diyenlere de sinir olurum zaten. Çünkü kitap okumak insanın ufkunu genişletir, yepyeni dünyalara yelken açtırır. Hayat kalitesini yükseltmek isteyen akıllı insan, sanat için özel vakit ayırmalı yani ruhuna yatırım yapmalıdır.

Sanatın bir hedefi vardır, olmalıdır. Güzel Sanatlar Akademisinde hocalarımın söylediği bir laf hiç aklımdan çıkmaz. Resim yapanların ilerde gemi bile inşaa edebileceklerini söylerlerdi. Bunun nedeni, resim yapanlar dingin olarak anda kalırlar, akıl yürütme yeteneklerini devreye sokarlar, esnek olmayı, detaya çözüm bulmayı deneyimlerler, enerji dolu hissederler, ufukları genişler. Duygularını tuvale döker, bu şekilde deşarj olur, kendilerini olumsuz duygulardan da arındırırlar. Aynı şekilde, yaratıcılıkları kendilerini daha güçlü hissetmelerini sağlar. Sanatın yaşı yoktur. Benim 13 yaşında öğrencim olduğu gibi 63 yaşında da öğrencim var. Yüz yüze veya zoom üzerinden çalışıyoruz. Kimileri 2 saatte öğretilerimi alırken kimileri daha da derine inmeyi istiyor. 6 – 8 saatlik workshoplar yapıyoruz.

Arzu eden öğrencilerimi de kişisel resim sergilerini açmak üzere yüksek seviye eğitimlerle yetiştiriyorum.

Sanat Terapisi ve Resim Dersleri Kimler İçin?

Hep karşıma bu soru çıkar: ‘Hocam ben düz çizgi bile çizemem, ama hep resme merakım var’ Aslında, hepimizin içinde gizli olan ve keşfedilmeyi bekleyen yeteneklerimiz var. Hayatında eline fırça almamış birisi bile, eğer içinden resim yapmak geliyorsa benim resim derslerime katılmalı. Çünkü ben burada yetenek avcılığı yapmıyorum. Ben burada, sizin içinizde bir yerlerde gizli o cevheri gün yüzüne çıkarmanıza aracılık ediyorum. Kendime özel geliştirdiğim tekniklerle hem resim hakkında teknik bilgiye sahip oluyorsunuz, hem de ruhunuz arınıyor, içsel dünyanıza mükemmel bir yolculuk yapmayı öğreniyorsunuz.

Şimdiye kadar sadece kişiye özel dersler verdim. Ama resmin, sanat özelliğinin yanı sıra, şifalanmak ve arınmak için de bir metot olması ve tüm insanlığın acilen bu arınmaya ihtiyacı olması bu kararımı gözden geçirmeme sebep oldu. Resim yaparak enerjimizi tuval, taş, ahşap gibi yüzeylere aktarmak, manyetik alanımızı güçlendirmek ve ruhumuzu arındırmak için gruplara da özel, Emre Ertürk’le sanat terapisi ve resim dersleri vermeye karar verdim. Tabii birebir resim derslerim de devam ediyor.

Bu derslerimi kişilere özel paket workshoplar olarak hazırlıyorum. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, aşağıdaki formu doldurabilir veya EMREERTURKDESIGN Instagram hesabımdan mesaj atabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...