Vegan Deri Nedir?

vegan deri nedir

Moda dünyasında, ismini Paul McCartney’nin kızı ünlü modacı Stella McCartney ile duyuran vegan deri aslında sandığımızdan çok daha uzun süredir hayatımızda. Çantadan, eldivene ayakkabıdan pantalona artık her yerde bu doğa dostu deri var.

Dünyanın değişen etik anlayışıyla, birçok uluslararası marka artık ürünlerinde vegan deriyi kullanmaya başladı. Conscious Fashion (Bilinçli Moda) akımıyla birlikte bilinçli tüketicinin çeşitli sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yarattığı farkındalık meyvelerini vermeye başladı.

Bu sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi de, Tiger Time Charity. David Shepherd Wildlife Foundation (DSWF)’nın bir oluşumu olan Tiger Time Charity, dünyada nesli tükenmekte olan kaplanları korumak için çeşitli projeler yapıyor. Bu vakfın düzenlediği ve aralarında Jeremy Irons, Angelica Houston, Paul McCarthney, Leonardo Di Caprio gibi dünyaca ünlülerin destek verdiği projelere ben de gerek resimlerim gerekse çantalarımla katkıda bulunuyorum. Her yıl, fon oluşturma amaçlı düzenlenen açık artırmaya tasarımlarımla katılıyorum.

emre erturk wildlife foundation

Vegan Deri Ne Demek?

Kısaca özetlemek gerekirse, vegan deri, suni veya bitki temelli malzemelerden üretilen bir ürün. Sürdürülebilir Moda akımının mihenk taşlarından olan doğa dostu bu hammadde, günümüzde dünyanın en önemli markaları tarafından koleksiyonlarında gerçek derinin yerini hızlıca alıyor.

Emre NewYork ve Vegan Deri Koleksiyon

Hem sanatçı yönüm, hem de aktivist ruhumla, tasarımlarımda vegan deri kullanmayı uygun buluyorum. Gelecek nesillere güzel yarınları miras bırakmak kadar, içinde yaşadığımız dünyanın ekolojik dengesini bozmamamız gerekiyor. Doğanın ne kadar önemli olduğunu, evlerimize hapsolduğumuz pandemi dönemi bize çok güzel gösterdi.

Vegan Deri Sağlam Mı?

Sıkça karşılaştığım bir sorudur bu. Her şeyde olduğu gibi kalite ne kadar iyiyse, sağlamlık o derece artar. Aynı zamanda, sudan etkilenmeyen bir materyal olduğu için daha uzun soluklu kullanım ömrüne sahiptir.

Tüm Emre NewYork çanta koleksiyonlarımda en iyi kalite vegan deri kullanıyorum. Bu nedenle, çantalarımın ömrü, benzerlerinden en az 3 kat daha uzun oluyor.

Vegan Deri Çeşitleri Neler?

Sanılanın aksine, çevre dostu deri tek çeşit değil. Birçok farklı varyasyonu var.

Pu Deri

Önce bir klasikle başlayalım. Vegan deri çeşitlerinden en yaygını olan Pu Deri esnek ve dayanıklı bir kumaş. Poliüretan mikrofiber deri olarak da adlandırılan bu varyasyon, gerçek deri gibi görünüyor ve hissettiriyor. Çevre dostu olan Pu Deri sudan etkilenmediği için, kullanımı pratik ve gerçek deriye oranla çok hafif. Emre NewYork tasarımlarımda, sıkça kullandığım Pu Deri, hem çevre dostu hem de gerçek deriye oranla çok daha hafif. Özellikle büyük kadın çantaları, bavul gibi ağırlığın çok önemli olduğu (örneğin Weekender ve Token Tote) gibi tasarımlarımlarımda, kullanıcıya büyük rahatlık sağlıyor.

Bambu Deri

Güçlü yapısı ve esnekliğiyle bilinen bambu, deriden tekstile birçok alanda karşımıza çıkan bir doğa harikası. Gezegenimizdeki en hızlı büyüyen bitkilerden bir tanesi. Ekolojik dengeye zarar vermeden hasat ediliyor ve az suya ihtiyaç duyuyor. 2015 yılında üretimine başlanan hem yumuşak hem de dayanaklı olan bambu deri, aynı zamanda biyolojik olarak parçalanıyor ve doğaya zarar vermiyor.

Kaktüs Deri

Dikenli armut kaktüsü olarak bilinen Nopa kaktüsünden üretilen Nopal Cacti vegan deri çeşidi, 2 Meksikalı girişimcinin icadı. Çok az suya ihtiyaç duyan bu kaktüs, özellikle Kuzey Amerika’nın çeşitli bölgelerinde yetişiyor. Nopal Cacti, hayvan derileri gibi toksik kimyasallarla işlenmiyor. Sürdürülebilir ve hayvan dostu olmasının yanısıra PETA onaylı

Meksikalı 2 girişimci ve Kaktüs Vegan Deri

Ananas Deri

Dünyaca ünlü modaevi BOSS erkek ayakkabı koleksiyonunda ananastan yapılmış vegan deri kullanıyor. Pinatex adıyla bilinen bu vegan deri, ananas yapraklarının liflerinden elde ediliyor. Hem çevreye duyarlı hem de özellikle çiftçiye ek gelir niteliğindeki ananas derisi, tıpkı meyvesinin kabuğu gibi çok dayanıklı

Üzüm Deri

Sürdürülebilir kumaşlar yaratma konusunda uzmanlaşmış bir İtalyan şirketi Vegea tarafından üretilen üzüm deri, şimdiden lüks markaların ilgisini çekiyor. Şarap üretiminden arta kalan atıklar, çeşitli işlemlerle farklı renklerde deriye dönüştürülüyor. Dünyanın en lüks araba üreticilerinden Bentley, markasının 100. Yılında, bentleyexp100gt modelinin iç deri kaplamalarında bu doğa dostu deriyi kullandı.

Bentley vegan deri iç döşeme

Elma Deri

Elma kabuklarının kurutulup, toz haline getirilip Pu malzeme ile birleştirilmesinden elde edilen, bu varyasyon biyo bazlı ve çevre dostu. Elma kabuğu artıklarından üretildiği için, sürdürülebilirlik noktasında da moda adına bir katkı sağlıyor.

Mantar Deri

Mantar ! Aslında bir doğa harikası. Özellikle hayvanlardan elde edilen deriye çok benziyor ve yapısı itibariyle doğayla çok uyumlu. Aynı zamanda, hayvanlardan elde edilenden çok daha yumuşak, hava geçirgen ve su geçirmiyor. Özellikle, kemer, çanta ve ayakkabı tabanı gibi günlük eşyalarda kullanmak için doğa dostu mükemmel bir seçenek.

İnovasyon ve teknolojinin elele verdiği günümüzde, vegan deri çeşitleri her geçen gün artıyor. Dut ağacı yaprakları, tik ağacı yaprağı, kağıt, odun, kahve çekirdekleri, plastik şişeler, hindistan cevizi sütü, hepsi bu doğa dostu deri üretimi için değerli hammaddeler.

doğa dostu deri çeşitleri

Türkiye’de geri dönüşümlü vegan deri üretimi maalesef arzu edilen seviyede değil. Dünyanın sayılı hayvansal deri üreticilerinden olan Türkiye’nin bu avantajını aynı zamanda doğa dostu deri üretiminde de göstermesi ve dünya pazarında başarıyla yerini almasını gönülden istiyorum.

Emre NewYork koleksiyonlarımdaki çantalarımın üretim aşamasında da bizzat yer alıyorum. Özellikle derinin kalitesi ve işlenmesi konusunda özel bir hassasiyet gösteriyorum. Bunun nedeni, altına imzamı attığım tüm çantalarımın, söz verdiğim şekilde en iyi kalite ve çevre dostu olmasını gerektiren etik anlayışım.

Siz sevgili Emre NewYork dostlarımın fikirleri benim için çok önemli önemli.

  • Vegan deri konusunda fikirleriniz neler?
  • Bilinçli moda hakkında neler düşünüyorsunuz?
  • Doğa dostu moda severler olarak dikkat ettikleriniz neler?

Yorumlarda buluşmak üzere,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...