Vücut Tipine Uygun Çanta Seçimi İçin 7 İpucu

vucut tipine uygun canta

İster inanın ister inanmayın, seçtiğiniz çanta eğer boyunuza, kilonuza yani tipinize uygun değilse istediğiniz kadar güzel olun, görünümünüz vasattan öteye gitmez hatta komik olur! Bir kadının gardrobunun en önemli aksesuarlardan olan çantayı seçerken tabii ki estetik olması önemli ama vücudunuzla da orantılı olmalı. Bir metre elli santim boyunda bir kadının oversize hobo çanta taşıması affedilemez !!! O mu çantayı takıyor yoksa çanta mı onu taşıyor anlamak mümkün değil! Vücut tipine uygun çanta seçimi hakkında, 20 yılı aşkın süredir 450’den fazla çanta modeli yaratmış bir tasarımcı olarak bu yazımda sizlerle doğru çanta seçimi için ipuçlarını paylaşmak istedim.

Bu arada internette bu konuda tonlarca yazı var, biliyorum ama birinin dediği diğerini tutmuyor. Elinde her kalem tutana yazı yaz denirse, işte ortalık böyle bilgi kirliliğinden toz duman olur.!!

Gelelim vücut tipine uygun çanta seçimi için 7 ipucuna:

1- Armut Vücut Tipleri İçin Doğru Çanta Seçimi

Vücudunuzda kilolar daha çok kalçalarda toplanmışsa o zaman kalçalara inen çantaları unutun. Çünkü bu tip çantalar dikkati hemen basenlere çeker. Onun yerine omuzda taşınan ve belinizde biten çantalar sizin için idealdir. Örneğin sezon modellerimden TOKEN TOTE, armut vücuda sahip kadınlar için çok iyi bir seçim. Bu çantanın çıkartılabilir omuz askısını sadece süs olarak kullanın derim. Amaç çantanızı en fazla beliniz seviyesinde yerleştirmek.

2- Minyon Kadınlar İçin Doğru Çanta Hangisi?

Gelelim ikinci vücut tipine: minyon kadınlar. Bodur piliç her daim taze görünür demiş atalarımız. Vallahi de çok doğru söylemişler. Her ne kadar minyon arkadaşlarım hep ‘ah birazcık uzun olsam’ diye arada bir söylenseler de aslında o kadar şansılar ki! Ömür boyu gencecik gözükebilirler. Tabii bu demek değildir ki her çantayı da rahatlıkla takabilirler.

Kısa veya orta uzunlukta kayışı olan küçük veya orta boy çantalar harika bir proporsiyonu yakalamak için ideal. Çok uzun askılı çantalar dikkati aşağı çeker ve sizi daha kısa gösterir. Geniş çantalarsa daha da kısa gösterir. Minyon kadınların vücut tipine uygun çanta seçimi için size önerim Emre NewYork koleksiyonumdan LUCKY BAG tasarımım. Bu modeli ister omuzda, ister çapraz kullanabilirsiniz.

minyon kadinlar icin dogru canta secimi 1

3- Büyük Beden Kadınlara Uygun Çanta Modelleri

İpucuna geçmeden önce şunu belirteyim. Büyük bedenim falan deyip, sakın hayatı baştan savmayın. Kendinize küsmeyin. Doğru kıyafet ve aksesuar seçimleriyle, ‘şişman’ yerine ‘ne heybetli, hükümet gibi kadın’ benzetmesini alan bir çok sevgili dostum var. Önemli olan küçük nüanslarla büyük farklar yaratmak. Kıvrımlı veya büyük beden kadınlar için proporsiyon yine devreye giriyor.

Proporsiyon kelime olarak parçaların birbirine olan bütünlüğü ve aralarındaki denge. İşte bu pencereden baktığımınızda karşımıza ne çıkıyor? Cevap basit! Büyük bedenler asla küçük çanta kullanmamalı! Adı üstünde büyük beden! Çanta küçüldükçe siz daha büyük gözükürsünüz. Tabii aynı şekilde, yuvarlak formlu veya çok büyük çantaları da gardırobunuzdan hemen yok edin. Heybetli vücut tipine uygun çanta seçimi yaparken, yassı orta boy çantaları yani görüntünüzle dengede modelleri tercih edin. Bu tip çantaya örnek olarak, eski sezon modellerimden Fringe Hobo’yu aşağıda görebilirsiniz.

buyuk beden kadinlara uygun canta secimi siyah puskullu hobo canta

4- Kum Saati Vücut Tipine Uygun Çanta Modeli

Kum saati denilen, dengeli ölçülere sahip vücutlar için önerim bele yakın veya tam basen seviyesinde olan çantalar. Orta boy hobolar (yumuşak deri), çapraz çantalar tam size göre. Ancak çanta seçerken bedeninizle orantılı olmasına dikkat edin. Belinize dikkat çeken modelleri tercih edin. Renk konusunda özgür olun. Ne de olsa dengeli bir vücudunuz var. Hatta bel seviyesinde seçeceğiniz çantanın üstünde bir motif, aksesuar sizi daha da çekici kılacak. Emre NewYork koleksiyonumdan tam da bu saydığım özelliklerde CHARM BAG hem çapraz yapısı hem de uzun askısıyla kum saati vücut tipine uygun bir model. Üstelik, ön yüzündeki at nalı figürü de, çantayı benzerlerinden ayırıyor.

5- Elma Vücut Tipine Uygun Çanta Modeli

Armut olur da elma olmaz mı!! Elma vücut tipinde genelde göğüs ve bel çevresi geniştir. O yüzden küçük çantalar ve kısa askılı çantalar sizi daha da hacimli gösterir. Dikkati üst bölümden uzaklaştırmak için basen seviyesinde veya daha aşağılarda, sert formlu, köşeli bir çanta kullanmak iyi bir seçim olacaktır. Geçtiğimiz sezonlarda tasarladığım Kennedy Bag, köşeli çanta modeline uygun bir örnek.

vucut tipine uygun canta modeli kennedy bag

6- Uzun Boylu ve Zayıf Kadınlar İçin Doğru Çanta Seçimi

Geldik uzun boylu, zayıf kadınlar için uygun çanta modellerine. Öncelikle siz siz olun, sert formlu çantalardan uzak durun. Zaten zayıf olduğunuz için hatlarınız köşeli. Bu yüzden sert formlu çantalardan çok, yumuşak modelleri seçebilirsiniz. Tabii çok geniş, çok büyük veya çok küçük modellerden kaçının. Kısa saplı çantalar özellikle omuzda taşınanlar sizi daha uzun gösterir. Böyle bir niyetiniz yoksa o zaman biraz daha uzun saplı modelleri tercih ederek dikkati aşağı çekebilirsiniz. Yine geçmiş kreasyonlarımdan Kunis model bu tarz çantalara mükemmel bir örnek.

vucut tipine uygun canta secimi5
KUNİS BAG

7- Atletik Yapılı Kadınlar İçin Uygun Çanta Seçimi

Kimlierinin atletik kimilerinin dikdörtgen dedikleri bu vücut tipi de çok avantajlı. Çünkü omuzlarınız, beliniz ve kalçalarınızı birbiriyle orantılı. Özellikle portföy çantalar tam size göre. Kol altına sıkıştırılabilen veya bel hizasında elde taşınan bu tip çantalar sizi daha gösterişli hale getirir. Dikdörtgen şekilli vücut tipine göre çanta seçimi örneğine en güzel Emre NewYork POWER CLUTCH modeli gösterebilirim. Çünkü ister kol altında, ister çıkartılabilir sapıyla tam da bel hizanızda taşıyabilirsiniz.

vucut tipine uygun canta secimi4
POWER CLUTCH

Önemli bir noktanın altını da çizmek istiyorum. Biliyorsunuz dünyamız ekolojik olarak büyük tehlike altında. Kullandığımız her şeyin, doğaya zarar vermemesi konusunda bilinçlendik ve kendimizce önlemler almaya başladık. Bilinçli Moda akımı ile birlikte, çantalarda vegan deri kullanımı hızla yayılıyor. Ben de yıllardır, tüm koleksiyonlarımda doğa dostu materyaller ve vegan deri kullanıyorum. Bu arada vegan deri plastik değil. Doğal hammaddelerden yapılan bir tür deri. Üzümden, elmadan hatta kaktüsten üretilen VEGAN DERİ ile ilgili tüm detayları içeren yazımı okumayı unutmayın.

Şeytan ayrıntıda gizlidir demişler. Gerçekten de ne kadar doğru bir söz. Bir çantanın yuvarlak hatları, uzun sapı veya köşeli olması tüm görüntünüzü anında güzelleştirir veya tüm emekleri heba edebilir. Bu nedenle alışverişinizi yaparken, sadece rengine, estetiğine değil, aynı zamanda vücut tipine uygun çanta seçimi konusunda bu ipuçlarımı da mutlak dikkate alın. Çünkü kimse kusursuz değil ama kusursuz görünmek bizim elimizde

Sevgilerimle,

Emre Ertürk 300 × 300 px 1

Yazıyı Beğendiyseniz, Paylaşmaya Ne Dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emre Ertürk'ün Kaleminden...